Köpek Bakımı
Yetişkin Köpekler Günde Kaç Kez Tuvaletini Yapar?

Yetişkin Köpekler Günde Kaç Kez Tuvaletini Yapar?

Yetişkin köpekler günde kaç kez tuvaletini yapar sorusu özellikle ilk defa köpek besleyen ve köpeği büyüyen sahiplerin merak ettiği bir konudur. Köpekler yapılarından dolayı sokakta tuvaletini yapmaya alışmış canlılardır. Bazı köpek türleri evde tuvalet yapmaya alıştırılabilir. Fakat bu nadir bir durumdur. Bu sebeple köpek sahipleri genelde kendilerini köpeklerine göre ayarlarlar. İş planlamaları da buna göre yapılmalıdır.

Yetişkin Köpekler Kaç Defa Tuvalete Çıkmalıdır?

Yetişkin köpekler günde kaç kez tuvaletini yapar konusu köpeğin cinsine, sağlık durumuna, kas yapısına göre değişir. Köpeklerin tuvalete çıkmaları cinsten cinse ya da fiziksel durumlarına göre değişiklik gösterecektir. Yetişkin köpekler uzmanlara göre genelde üç ya da beş kere tuvaletini yapmaları gerekmektedir. Fakat bir gün içerisinde köpekleri 3- 5 kere sokağa çıkartmak sahipler için zor olduğundan dolayı köpeklere genelde tuvalet eğitimi verilmektedir. Köpek sahipleri köpeklerini iki kere dışarıda bir kere de evde tuvalet yapmaları için eğitim verir. 

Böylece köpekler 8 saatte 1 tuvaletini yapmış olur. Tuvaleti gelen bir köpek en fazla 8 saat tuvaletini tutabilir. Bu nedenle gün içerisinde sadece bir kere tuvalete çıkartmak köpekler için oldukça zararlı bir durumdur. Köpekler 8 saat tuvaletini de maksimum 6 saat tutmaları önerilir çünkü 8 saatten fazla tutturması oldukça zarar verir. Özellikle bu durumun sürekli olması büyük hastalıklara neden olur.

Köpeklerin sıklıkla tuvalete çıkmaları sadece onların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları da değil sosyallik açısından ve egzersiz açısından da önemlidir. Köpeklerin fizyolojik olarak kas grupları ne kadar gelişirse o kadar uzun tuvaletlerin tutabilir. Bu nedenle uzun bir süre tuvaletini tutmamak önemlidir. Aynı zamanda köpeklerin egzersiz yapmaları sonucunda kaslarının gelişmesi sağlık durumlarını da oldukça düzene sokar. Bu durum hem köpeklerin karşılaşabileceği hastalıkların önüne geçer hem de bazı durumlarda daha uzun süre tuvaletini tutarak rahat edebilirler.

Yetişkin Köpekleri Gezdirmek

Köpekler artık yetişkin olduğunda enerjilerini atabilmek için sokağa çıkmaları gerekebilir. Aynı zamanda köpekler yürüyüş rutinini öğrendiği zaman sokağa çıkarak daha iyi hissedebilirler. Sokağa çıkmak, egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak köpeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Köpekler gezdirirken sadece idrar için değil aynı zamanda onların sağlığı için olduğu da unutulmamalıdır. 

Yetişkin köpekler günde kaç kes tuvaletini yapar konusu net değildir. Yani bir köpek 2 kere tuvalete gitme gereği duyarken bir sonraki gün 5 kere tuvalete gitme gereği duyabilir. Bu sebeple aslında kişiler köpeğe göre onu sokağa çıkarıp gezdirmelidir. Yani kısacası köpekler istediği zaman tuvalete gitmelidir. Köpeklerin tuvalet ihtiyacı geldiği zaman dışarı çıkmazlarsa evin herhangi bir yerinde tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler. Bunun da önlenebilmesi için aslında evde bir eğitim verilmesi de gerekmektedir. Köpekler dışarı çıkarıldığı zaman özellikle yetişkin bir köpek için en az 90 Dakika gezdirmek önerilir. Bu mevsimsel koşullara göre değişiklik gösterir. Köpeklere en çok tavsiye edilen tuvalete çıkma durumu sabah öğlen akşam olmak üzere 30’ar dakika dışarı çıkartılmaktır.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir