Kedi Bakımı
Yeni Kedi İçin Gerekli Malzemeler

Yeni Kedi İçin Gerekli Malzemeler

Yeni bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsunuz ve bunun heyecanı ile alışverişe başlamak istiyorsunuz. Peki neler almanız gerekiyor? Bir kedinin ihtiyaçları nelerdir? Zorunlu veya keyfi ihtiyaçlar hangileridir? Bu soruları mutlaka merak ediyor olmalısınız. Aslında kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu soruların cevaplarını bilmeli, buna göre karar vermeli ve alışverişinizi yapmalısınız.

Kedi sahiplenecek olan kişiler ciddi bir sorumluluğun altına girdiğinin farkında olmalıdır. Sadece kedi için değil, sahiplenilecek olan tüm canlılar için bu durum geçerlidir. En önemli sorumluluğunuz ise sahibi olduğunuz canlının bakım ve beslenmesine maksimum önem göstermek ve onunla yeterince ilgilenmektir.

Kedi İçin Gerekli Ürünler

Kediniz için çok fazla bir ürüne gerek yoktur. Onun en önemli ihtiyacı sizin sevginizdir. Tabi ki bunun yanında bakım ve beslenme koşullarını da iyi bir şekilde tutmasınız kedinizin sağlığı açısından önemlidir.

Kedi Maması

Tabi ki tüm canlıların en önemli ve zorunlu ihtiyaçlarından birisi beslenmedir. Kedilerde beslenme amacı ile genellikle mama kullanılmaktadır. Veteriner hekimlerde kedilerin beslenmesinde ev yemeği veya farklı ürünler yerine kaliteli mamalar kullanılmasını tavsiye etmektedir. Kediniz için mama seçimi yaparken öncelikli olarak kedinize ve kedinizin yaşına uygun mama seçmelisiniz. Bunun yanında birçok farklı kalitede ve fiyatta kedi maması vardır. Bütçenize zarar vermeyecek ama aynı zamanda kaliteli bir mama seçimi yapmanız doğru olacaktır.

Mama ve Su Kabı

İstisnai durumlar hariç kedinizin önünde sürekli olarak taze mama ve su bulunmalıdır. Bu mama veya suyu uygun bir mama ve su kabında kedinize sunmalısınız. Bu nedenle ihtiyaçlar listesine bunu da ekliyoruz. Çelik, seramik, cam, kaliteli gibi malzemelerden yapılmış ürünleri seçebilirsiniz. Önemli olan mama ve su kabının temizliğini ve bakımını düzenli olarak yapmanız. Kedinizin önünde sürekli olarak taze ve temiz bir şekilde mama ve su bulundurmanızdır.

Tuvalet Kabı ve Kum

Kediler içgüdüsel olarak tuvalet ihtiyaçlarını kum, toprak vb. malzemelere yapar ve gömerler. Bunun için öncelikli olarak uygun bir tuvalet kabı almalısınız. Bu tuvalet kabının içerisine, aldığınız kum vb. ürünü koyacaksınız. Kabın yeterli büyüklük ve derinliğe sahip olduğuna emin olun. Kapalı veya açık tuvalet kabı seçebilirsiniz, bu sizin tercihinize kalmıştır. Kedi kumu olarak ise birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Daha önce deneyenlerin tavsiyesi ile uygun ve kaliteli bir kum seçebilirsiniz. Genellikle silika ve bentonit kedi kumları tercih edilmektedir.

Kedi Bakım Ürünleri

Kedinizin bakımı için farklı bazı ürünlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle orta ve uzun tüylü ırklarda tüy bakımı çok önemlidir. Bu tür kediler için uygun bir tarama fırçasına mutlaka sahip olmalısınız. Farklı şekillerde ve özelliklerde kedi fırçaları vardır. Seçim yaparken veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Tırnak bakımı için bir tırnak makası gerekli olabilir. Bunların yanında şampuan, kuru şampuan, çeşitli spreyler kullanabileceğiniz bakım ürünleri arasındadır.

Tasma ve Taşıma Kutusu

Kediler aslında tasmadan pek hoşlanmazlar ama yine de tasmayı buraya eklemek istedik. Farklı renk ve özelliklerde binlerce çeşit tasma bulmanız mümkündür. Önemli olan kriter kedinize zarar vermeyecek bir ürün ve malzeme olmasıdır. Renk ve şekil olarak kendi tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. Taşıma kutusu ise kedinizi bir yerden başka bir yere götürürken yardımcı olacaktır. Yeterli büyüklükte olmasına ve kedinize zarar vermeyecek bir ürün olmasına dikkat etmeniz yeterlidir.

Tabi ki bunlar genel ihtiyaçlardır. Bunların dışında birçok farklı ürün ve malzeme kediler için geliştirilmiştir. Kedinizi sahiplendikten sonra dileğinize göre ürün seçimi de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir