Köpek Beslenmesi
<strong>Yavru Köpekler Ne Yer?</strong>

Yavru Köpekler Ne Yer?

Yavru köpeklerin sağlıklı gelişimi için beslenmenin önemi büyüktür. Peki, yavru köpekler ne yer? Yetişkin köpeklere kıyasla yavru köpeklerin beslenmesine daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Tüm memeli canlılarda olduğu gibi yavru köpeklerin beslenmesinde de anne sütü oldukça önemlidir. Annesinden ayrılan yavru köpeklerin gelişim sürecinde tüketmesi gereken yiyecek önerilerine yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Yavru Köpekler Mama Dışında Ne Yiyebilir?

Köpekler cinslerine göre farklı beslenme rutinine ihtiyaç duyar. Fakat genel olarak yavru köpeklerin tüketmesi ve uzak durması gereken yiyeceklerin neler olduğuna dikkat edebilir, yavru köpeğinizin beslenme programını ona göre oluşturabilirsiniz.

Süt Tozu

Yavru köpekler gelişim sürecinde belirli bir aşamaya kadar anne sütü tüketir. Köpekler gelişimini sağlıklı sürdürmek için anne sütünün içeriğindeki yararlı bileşenlere ihtiyaç duyar. Fakat annesi olmayan yavru köpekler gelişim sürecinde anne sütünden mahrum kalabilir. Peki, yavru köpeğe anne sütü yerine ne verilir? Anne sütünden mahrum kalan yavru köpekler süt tozu tüketebilir. Süt tozunun kullanım talimatında geçen bilgilere göre hazırladığınız süt tozunu köpeğiniz 2 aylık olana kadar kullanabilirsiniz.

Pişmiş Balık

Köpeklerin gelişiminde Omega-3 gerekli bir besin grubudur. Köpeğinizin Omega-3 ihtiyacını pişmiş balık ürünlerinden karşılayabilirsiniz. Fakat köpeğinize balık hazırlarken iyice pişmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Patili dostlarımızın en sevdiği balık türleri arasında; hamsi, istavrit, somon ve alabalık bulunur.

Haşlanmış Patates

Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin olan patates, köpeklerin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle gelişim sürecinde olan yavru köpeklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, demir ve potasyum ihtiyacını karşılamak için patates tüketmesine izin verebilirsiniz. Fakat köpeğiniz için hazırladığınız patatesin iyi pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Haşlanmış Yumurta

Amino asit ve protein açısından zengin bilinen yumurta, köpeklerin severek tükettiği besin kaynakları arasında yer alır. Köpek sahipleri ve hayvanseverler 3 aylık yavru köpek ne yer sorusunun cevabını merak ediyor olabilir. 3 aydan itibaren yavru köpekler gelişim sürecinde haşlanmış yumurta tüketerek, vücudunun ihtiyaç duyduğu proteini bu besin kaynağından karşılayabilir.

Kemiksiz Tavuk Eti

Protein ve yağ oranı açısından köpeklerin beslenmesine uygun olan tavuk eti, patili dostlarımız için sağlıklı bir atıştırmalık tercihi olabilir. Tavuğun en yağsız ve protein değeri yüksek olan göğüs kısmını haşlayarak veya ızgarada pişirerek köpeğinizin önüne servis edebilirsiniz. Tavuk etinin porsiyon miktarını yavru köpek beslenme tablosu ile uyumlu olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Böylece yavru köpeğiniz hem sağlıklı beslenmiş hem de lezzetli bir yemek deneyimi yaşamış olur.

Yoğurt

Köpekler için yoğurt, sağlıklı fakat riskli bir besin kaynağı olabilir. Özellikle sindirim sistemi daha hassas olan yavru köpeklerin daha düşük porsiyonlarda yoğurt tüketmesi önerilir. Peki, yavru köpek yoğurt yerse ne olur? Köpeğinizin beslenme programına yoğurt ilave edecekseniz, probiyotik ve ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde süt ürünlerine karşı oldukça hassas olan bünyeleri nedeniyle kusma ve ishal gibi rahatsızlık yaşamaları mümkün olabilir.

Sebze

Köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar listesinde sebze ilk sıralarda yer alır. Hayvan sağlığı düşünülerek oluşturulan beslenme programlarında bazı sebzelere yer vererek, patili dostlarınızın gelişimini destekleyebilirsiniz. Havuz, brokoli, patates, lahana ve kereviz gibi sebzeleri yavru köpeğinizin beslenme rutinine dahil edebilir, içeriğinde yer alan mineral kaynakları ile köpeğinizin sağlıklı gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Pirinç

Günümüzde birçok köpek ebeveyni patili dostlarının rahatsızlığında beyaz pirince başvurur. Karbonhidrat değeri yüksek ve düşük lifli gıdalar arasında yer alan pirincin sindirimi kolay gerçekleşir. Dolayısıyla yavru köpek hastalıkları olarak sık karşınıza çıkan ishal gibi mide rahatsızlıklarında patili dostunuza haşlanmış beyaz servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir