Kedi Cinsleri
Tüy Dökmeyen Kedi Irkları Hangileri? Tüysüz 5 Kedi Irkı Hakkında Bilgiler

Tüy Dökmeyen Kedi Irkları Hangileri? Tüysüz 5 Kedi Irkı Hakkında Bilgiler

Kedi sahiplenmek isteyenler son zamanlarda birçok araştırma yapmaktadır. Bunlardan biri de tüy dökmeyen kedi ırkları hangileri sorusu olmuştur. Bu yazımızda sizlere tüysüz 5 kedi ırkı ve hakkındaki bilgileri paylaşıyor olacağız. Elbette kedi dostlarımızın çoğu tüylüdür ancak tüy bakımlarını düzenli olarak yaptığınızda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca mevsim geçişleri, stres ve bazı kedi hastalıkları da kedilerde tüy dökülmesine neden olabilir.

Peterbald Kedisi ve Özellikleri

Tüy dökmeyen kedi ırkları arasında olan Peterbald kedisi ilk defa 1994 yılında Rusya’da ortaya çıkmıştır. Farklı ırkların melezlenmesiyle ortaya çıktığı söylenen bu kedinin vücudunun tamamı tüysüzdür. Sadece bazı bölgelerinde çok kısa tüylerle karşılaşılabilir. Ancak yapılan araştırmalarda Peterbald kedisi doğduktan sonra her 4 yavrudan 1’inin tamamen tüysüz olduğu kanıtlanmıştır. Sahibiyle vakit geçirmeyi çok seven Peterbald kedisi son derece sosyal bir kedi türüdür.

Cüce Bambino Kedisi ve Özellikleri

Munchkin ve Sphynx ırklarının 2005 yılında melezlenmesiyle ortaya çıkan Cüce Bambino kedisi Amerika kökenlidir. Büyük ve dik kulaklara sahip olan Cüce Bambino’da hiç tüy yoktur. Bacakları çok kısa olan bu kedinin kuyruk ucunda çok küçük bir tüy yumağı bulunur.

Donskoy Kedisi ve Özellikleri

Tarihte ilk defa 1987 yılında Rusya’da ortaya çıkan bu kedi yine tüy dökmeyen kedi ırkları arasındadır. Russian Hairless olarak da bilinir. Kediyi ilk sahiplenen isim olan Elena Kovaleva’nın yavru olarak bulduğu bu kedinin 4 aylık olduğunda tüylerini döktüğünü fark etmiştir. Yeni yavrular dünyaya getiren bu kedinin aynı şekilde yavrularında da tüylerin döküldüğü gözlemlenmiştir. Kediyi sahiplenen isim önce bu durumun bir hastalık yüzünden olduğunu düşünmüş ancak yapılan araştırmalarla yeni bir ırk olduğu belirtilmiştir. 2005 yılında TICA yani Uluslararası Kedi Birliği tarafından tanınmış ve resmiyet kazanmıştır.

Ukraynalı Levkoy Kedisi ve Özellikleri

2000’li yılların henüz başında ortaya çıkan bu kedi ırkı tüysüz olmakla beraber kıvrık kulaklara sahiptir. TICA henüz bu ırkı tanımasa da bazı kuruluşlar Levkoy kedisinin yeni bir ırk olduğunu söylemeye devam etmektedir.

Sphynx Kedisi ve Özellikleri

Sfenks kedisi olarak da adlandırılan bu kedi tüm dünya tarafından tanınmıştır. Her zaman cana yakın ve sevecen tavırlara sahip olan bu kedinin serin yerlerde üşüdüğü bilinir. Haliyle soğuğa karşı dayanıklı olmadığı unutulmamalıdır. Genelde sıcak ve ılık ortamlarda yaşayan bu kedinin sahipleriyle çok iyi anlaştığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir