Genel
Tüm Köpekler Yüzer mi?

Tüm Köpekler Yüzer mi?

Tüm köpekler yüzer mi konusunda köpekler doğal yüzücüler olarak kabul edilir, ancak tüm ırklar değildir. Bazı köpekler suda yüzmeyi severken bazıları yüzmekten korkabilir. Bu nedenle, köpeğin yüzebileceğini varsayarak suya hiçbir köpek bırakılmamalıdır. Bu nedenle boğulma durumları ile karşılaşılabilir.

Köpeğinizin sizinle birlikte yüzmesini istiyorsanız ona yüzmeyi öğretebilirsiniz. Köpekler, tıpkı insanların yüzmeyi öğrenebildiği gibi yüzmeyi öğrenebilir. Bir süre suya alıştıktan sonra yüzme öğretebilirsiniz. Köpeğinizin bazı sağlık sorunları varsa, lütfen denize veya yüzme havuzuna girmeden önce veterinerinize danışın. Bazı hastalıklar için kötü olabilir.

Hangi Köpekler Yüzebilir?

Bazı köpekler yüzmede diğerlerinden daha iyidir. Suya girdiklerinde usta bir yüzücü gibi istedikleri yerde yüzebilirler. Bazı genetik özelliklerin bu köpeklerin mükemmel yüzücüler olmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Köpekler farklı boyutlardadır ve farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Bazı fiziksel özellikler yüzmeye uygun değildir. Köpekler içgüdüsel olarak suda kalmaya çalışsalar da yüz yapıları ve anatomileri nedeniyle başarısız olabilirler. Yüzme becerileri genellikle doğrudan ırkla ilgilidir. Bazı köpekler doğrudan yüzmek ve avlanmak için yetiştirilir. Bu köpeklerin tüy yapısı, vücut yapısı ve yüz şekli yüzmeye uygundur. Bulldog, Pug, Dachshund, Pekingese, Basset Hound ve Boxer türleri ise anatomileri ve yüz şekilleri nedeniyle genellikle yüzemezler. Ayrıca bazı köpekler anatomik olarak yüzmeye uygunken, ağır ve sık tüyleri nedeniyle yüzmede zorluk çekerler.

Yüzme bilmeyen köpeklerde bulunan yaygın anatomik özellikler arasında düz veya kısa burunlar, vücudun geri kalanına göre uygun olmayan kafa boyutu ve ağırlığı ve kısa bacaklar bulunur. Puglar veya buldoglar gibi düz yüzlü köpeklerin, burunlarını ve namlularını düz tutmak için vücutlarını dik tutmaları gerekir. Suda dik açıya yakın durmak suda kalmayı zorlaştırabilir. Aynısı, kafaları çok büyük olan ve vücudun geri kalanıyla bir dengesizlik yaratan köpekler için de geçerlidir. Bu köpekler suda kalabilmek için diğerlerinden daha fazla çaba gerektirir. Kısa bacaklı köpekler için yüz veya burun şekli çok önemli değildir. Bacaklar, vücudu su üzerinde tutmak için yeterli kuvveti üretemez.

Tüm köpekler yüzer mi noktasında bütün köpekler içgüdüsel olarak batmamaya ve yukarıya çıkmaya çalışsa da yüzemediği düşünülen bazı köpekler yüzmenin bir yolunu kolayca bulabilirler.

Köpeklere Yüzme Alışkanlığı Kazandırılabilir mi? 

Bazı köpekler, suyla ilgili travmatik deneyimler nedeniyle yüzme fikrine direnirler. Anatomik olarak yüzmeye uygun olsa da yüzmek istemeyen bir köpeği kesinlikle zorlamamalısınız. Bu köpeğin daha çok korkmasına ve daha travmatik hissetmesine neden olacaktır. Suyla hiç olumsuz bir deneyim yaşamamış köpekler bile onları yüzmeye zorlayarak travma geçirebilir. Bu travma nedeniyle su kenarında kendilerini endişeli, stresli ve stresli hissederler. Dolayısıyla, tüm köpekler yüzer mi sorusuna; evet, köpekler yüzebilir ama canları istediği zaman yüzmelidir cevabı daha doğru ve uygun olacaktır. Sudan korkan bir köpek sahibiyseniz, köpeğinizin korkusunun veya travmasının derinleşmesine izin vermemelisiniz. Bahçede kullanıma uygun bir köpek havuzu hem köpeklerin suya alışmasına yardımcı olabilir hem de yüksek yaz sıcaklıklarında suda güzel vakit geçirerek serinlemelerini sağlayabilir. Köpek havuzları her ırkta köpeğe uygun olarak üretildikleri için kolayca kend can dostunuza uygun bir köpek havuzu satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir