Köpek Cinsleri
Süs Köpeği Türleri ve Özellikleri

Süs Köpeği Türleri ve Özellikleri

Köpek sahiplenmeye karar vermeden önce her köpek ırkı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu süreçte süs köpekleri de ön plana çıkmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen köpek türleri arasında olan süs köpekleri hem küçük hem de sevimlidir. Ayrıca sahiplerine son derece sadık olan bu köpekler kıskançlıklarıyla tanınmıştır. Öyle ki sahiplerinin yanına gelen farklı köpek türlerine asla taviz vermedikleri gibi birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Şimdi sizler için süs köpeği türlerini ve öne çıkan özelliklerini aktarıyor olacağız.

Malta Terrier Köpeği

Malta Terrier köpeği her zaman sevecen ve sıcakkanlı bir süs köpeği türü olarak tanınmıştır. Kendini herkese kısa sürede sevdirmeyi başaran bu köpek, yabancı biriyle karşılaştığı zaman anında tepki verir. Ayrıca tüyleri de çok güzel görünen Malta köpeği düzenli olarak tüy bakımı yapılması gereken köpek ırkları arasında yerini almaktadır. Tüylerinin sağlıklı olmasını istiyorsanız, yılda en az 1 defa tıraş ettirmenizde fayda var.

Manchester Terrier

Süs köpeği türleri arasında olan bu köpeğin ortalama yaşam süresi 15-16 yıldır. Hareket etmeyi seven bu köpeklerin vücudu da son derece atletiktir. Ayrıca günlük egzersiz yapması gereken Manchester Terrier’ın soğuğa dayanıklı olmadığı bilinmelidir. Haliyle ev ortamında beslenmesi çok daha uygun olacaktır. Son olarak akıllı, ruhlu ve çevik olarak tanımlanmaktadır.

Minyatür Pinscher Köpek Irkı

Süs köpeği ırkları arasında dikkat çeken Minyatür Pinscher, son derece cesur özellikleriyle ön plana çıkmıştır. Kendinden çok büyük köpeklere bile meydan okuyabilen bu köpeklerin aslında sıcakkanlı ve eğlenceli olduğu söylenebilir. Yaşam alanını ve sahibini kısa sürede benimseyen ve sahiplenen bu köpeklerin ortalama yaşam süresi 15 yıldır.

Havanese Köpek Irkı

Bir diğer süs köpeği türü, Havanese köpek ırkıdır. Çok sevimli olan ve kıvrık kuyruğuyla ön plana çıkan Havanese her açıdan eğlencelidir. Çevresindekileri eğlendirmek adına farklı şirinlikler yapabilen Havanese ırkı, ilgiye bayılır. Bu nedenle ilgi gösteren herkesle kısa sürede anlaşabilir. Bakımı biraz zor gibi görünse de düzenli olarak tıraş ettirip bakımı yapıldığında sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Tüysüz Çin Köpeği

Ev arkadaşı arayanların ilk tercihi olan Tüysüz Çin köpeğinin baş bölgesinde tüyler bulunur. Bu sayede diğer süs köpeklerinden ayrılmıştır. Bacakları tüylü olan bu köpek ırkının benekli pembe tenleri de dikkat çekmektedir. Ortalama yaşam süresi 12-18 yıl olan bu köpeklerin oldukça sevecen tavırlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Chihuahua Köpeği

Bu süs köpeklerinin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Diğer süs köpeklerine göre biraz küçük olsa da ağırlık bakımından ideal seviyelere ulaşmayı başarmıştır. Ortalama yaşam süresi 14-16 yıldır.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı

Hareket halinde vakit geçirmeye bayılan bu köpeğin havlayan köpek ırkları arasında olmadığı bilinmelidir. Çevresiyle uyum içinde olan bu köpekler son derece duygusaldır ancak atletik fiziğiyle ön plana çıkmayı başarmıştır.

Brüksel Griffonu Irkı

12-15 yıl arasında yaşayabilen Brüksel Griffonu köpekleri de diğer süs köpekleri gibi sevecendir. Ancak yabancılara karşı biraz agresif olduğu unutulmamalıdır. Buna rağmen birkaç kez karşılaştığı yabancılara alışarak güzel vakit geçirebilir.

Affenpinscher Köpek Irkı

Bu köpekler çok duygusal olmanın yanı sıra kendisini ve sahibini her zaman korur. Aşırı cesur olan Affenpinscher ırkı köpekler ayrıca ciddi görünen yapısıyla dikkat çekmektedir. Komutları kısa sürede algılayan ve ortalama 14 yıl yaşayan bu köpeklerin sahiplerine aşırı bağlılıklarıyla tanındığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir