Genel
<strong>Sokaktaki Dostlarımıza Yardım Etmenin 8 Yolu</strong>

Sokaktaki Dostlarımıza Yardım Etmenin 8 Yolu

Evdeki dostlarımız için gerekli konforu sağlıyor olsak da zaman zaman sokaktaki canları da düşünüp, onlar içinde faydalı bir şeyler yapmamız gerekir. Peki, sokak hayvanlarına yardım etmek için neler yapabiliriz?

Sokakta yaşayan tüylü dostlarımız için yaz – kış fark etmeksizin yapabileceğimiz birçok iyilik bulunur. Bütçenizi çokta zorlamaya gerek kalmadan onların yaşamını kurtarabilecek birkaç ufak öneriyi sizler için paylaşabiliriz.

Evcil Hayvan Satın Almak Yerine Sahiplenmeye Katkıda Bulunun

Günümüzde evcil hayvan sahibi olmak isteyenler, sokaktan sahiplenmek yerine petshoptan kedi ve köpek satın almayı tercih eder. Hayvan satın almak isteyenler, daha çok cins kedi veya köpek beslemek istediği için petshop ziyareti gerçekleştirir. Fakat sokakta yaşayan binlerce kedi ve köpeği düşündüğümüz zaman satın almak yerine evcil hayvan sahiplendirme kurumları ve barınaklardan sahiplenmek onların da yeni bir yuvaya sahip olmasını sağlayabilir.

Dışarı Çıktığınızda Yanınızda Kuru Mama Bulundurun

Sokakta yaşayan dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi, düzenli ve sağlıklı beslenmelerine bağlıdır. Sokak ortamında yetişen kedi ve köpeklerin ise sürekli olarak mama ve yiyecek bulması oldukça zordur. Bu nedenle her dışarı çıktığınızda yanınızda kuru mama bulundurmaya dikkat ederseniz sokaktaki canlarımızın beslenmelerine önemli ölçüde destek sağlamış olursunuz. Hatta bütçe açısından yardımcı olması adına yardım mamalarından faydalanabilirsiniz. Peki, yardım maması nedir? Yardım maması internet satış ortamında veya süpermarketlerde sokak hayvanları için uygun fiyat kampanyaları dahilinde satılan kuru mamalardır. Özellikle öğrenciler, sokak hayvanları için mama desteği sunarken uygun fiyatlı olan yardım mamalarını seçeneklerine dahil edebilir.

Sokaktaki Dostlarımıza Su Vermeyi İhmal Etmeyin

Sokakta yaşayan hayvanlar için su bulma sıkıntısı yaz ve kış mevsimi fark etmeksizin süren bir problemdir. Yazın sıcak, kışın ise soğuk hava koşulları nedeniyle su bulmakta zorlanan sokak hayvanları için su kabı hazırlayabilir, evinizin önüne veya eksik gördüğünüz yerlere yerleştirip su doldurabilirsiniz. Böylece sokak hayvanlarının yaşamı için oldukça kritik bir ihtiyaç olan su ihtiyacını gidermesi için büyük bir destek sağlamış olursunuz.

Hayvan Barınaklarındaki Dostlarımızı Ziyaret Edin

Günümüzde sokak hayvanlarına ev sahipliği yapan ve onların yaşamını kolaylaştıran birçok barınak vardır. Barınaktan köpek sahiplenme veya barınaktaki sokak canlıları için mama bağışında bulunma gibi çeşitli aktivitelere katılım sağlayabilirsiniz.

Barınakları ziyaret ettiğinizde orada ki çalışanlara yardımcı olabilir, sayısız köpek ve kediyle yakın bağ kurabilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvan sahibi olmak istediğinizde kedi veya köpek satın almak yerine oradaki canları hayatınıza alabilir, onların da sevgi dolu bir yuvaya sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Isınmaları İçin Güvenilir Alanlar Oluşturun

Sokakta yaşayan canlılar özellikle kış sezonunda sıcak ve güvenilir alan bulma ihtiyacı duyar. Peki, kışın sokak hayvanları için neler yapılabilir? Kış mevsiminin soğuk hava koşullarında yaşamını idame ettiren sokak canlıları için güvenilir ve sıcak kedi – köpek evleri yapabilirsiniz. Üstelik kedi – köpek evi yapmak için bütçenizi çok zorlamaya ihtiyacınız yoktur. Her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz tahta, karton, naylon ve kullanmadığınız polar veya yünlü kazaklar kedi – köpek evi yapmak için yeterli olabilir.

Belediye Veteriner Hizmetlerinden Yardım Alın

Sokak hayvanları için yapabileceğiniz bir diğer yardım ise sokak hayvanlarına yardım hattı olabilir. ALO 153’ü arayarak zor durumda kalan, yaralanmış kedi veya köpekleri bildirebilirsiniz. Böylece bulunduğunuz bölgede hizmet veren belediyenin veteriner hizmetlerinden faydalanabilir, sokak canlılarının tedavisini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir