Kedi Cinsleri
Siyam Kedisi Kökeni ve Özellikleri

Siyam Kedisi Kökeni ve Özellikleri

Siyam kedisi birbirinden farklı özelliklere sahiptir. İlk olarak farklı görünüşleriyle dikkat çeken bu kedilerin zarif olmalarının yanı sıra oldukça meraklı ve sakin oldukları unutulmamalıdır. Karakteristik özellikleri uyumlu olmakla beraber siyam kedi ırkının kökeni Tayland’a dayanmaktadır. Kral ve ailesi tarafından beslenebilen bu kedilerin beyaz renkli olanları o bölgede kutsal kabul edilmiştir. Çünkü siyam cinsi kedilerdeki beyazlık, masumluğun ve saflığın göstergesi olarak tanımlanmıştır.

Siyam Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Siyam kedisinin karakterine yönelik bir efsane bulunmaktadır. Efsaneye göre bu kediler bir maymunla aslanın çiftleşmesiyle dünyaya gelmiştir. Efsaneden yola çıkarak siyam kedilerinin çevik ve cesur olduğu da bilinmektedir. Başına buyruk davranan bu kediler sahiplerine karşı çok da itaatkar değildir. Bu yüzden sevmediği herhangi bir şey için sürekli miyavlayabilirler.

Oldukça sevecen olan Siyam kedilerinin diğer kedi türlerinden çok daha meraklı olduğu bilinir. Çevresini sürekli gezer ve nesneleri incelerler. Fiziksel yapıları da kuvvetli olan Siyam kedilerinin çevik hareketler sergilemesine sık sık şahit olabilirsiniz. Hiperaktif olan bu kediler saatlerce oyun oynayabilir. Yalnız bıraktığınızda ise eşyaların üzerinde oynadıklarını fark edebilirsiniz.

Bu karakteristik yapılarının yanı sıra Siyam kedisi sahiplenmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle 3 aylık olmadan annesinden ayrılmaması gereken bu kedilerin yeni yaşam alanına uyum sağlayamadığını bilinir. Erkek kediler daha iri olurken, dişi kediler son derece doğurgan bir ırk olarak tanınmaktadır.

Siyam Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Siyam kedilerinin ortalama ömrü 11-15 yıl arasındadır. 15 kilograma kadar çıkabilen bu kedilerin bakımı da kolaydır. Haftada 1 defa tüylerini taramanız yeterlidir. Çocuklarla çok iyi anlaşan Siyam kedilerinin insanlarla bağ kurma yeteneği muazzam gelişmiştir.

Asya ırkı kedilerine benzerlik gösterdikleri için hareketli olan bu kedilerin oyun oynamayı sevdiğini söylemiştik. Bu yüzden evde bir süreliğine yalnız bırakacaksanız, keskin ya da onlara zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırmanızı öneriyoruz. Sürekli keşif yaptıkları zararlı eşyalar nedeniyle eve döndüğünüzde olumsuz durumlarla karşılaşmanız mümkündür. Fiziksel yapıları güçlü olsa da her evcil hayvanın eşyalara sürtünme, çarpma gibi durumlara maruz kalabileceğini unutmamanız gerekir. 

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir