Kedi Cinsleri
Singapura Kedisi

Singapura Kedisi

Singapura kedisi adından da anlaşılacağı üzere Singapur’a ait bir ırktır. Ancak tarihsel süreçte Habeş ve Birman kedisinden üretildiğine dair bilgiler de mevcuttur. Altın, ela veya yeşil renkte olan gözleriyle son derece sevimli olan Singapura kedisinin birbirinden farklı özellikleri de bulunmaktadır. Son derece sosyal ve zeki olmasıyla tanınan bu kedi ırkıyla ilgili diğer detayları yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Singapura Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi ırklarının bakımı çok önemlidir. Singapura kedisinin bakımı aslında kolaydır. Yine de dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerin olduğu unutulmamalıdır. İlk olarak düzenli bir şekilde fırçalanması gereken bu kedinin tüy temizliğine önem göstermeniz gerekiyor. Aslında tüyleri kısa olan Singapura kedi ırkının tüylerini 2-3 günde bir taramanız yeterlidir. Sudan hoşlanmayan bu kedi ırkının haftada bir defa ılık suyla duş aldırılması da gerekmektedir. Son olarak ağız, diş ve kulak temizliği ile tırnak bakımına ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Singapura Kedisi Özellikleri

Singapura kedisi karakteristik olarak dikkat çeken özelliklere sahiptir. Öncelikle kibar olan bu kedinin aşırı meraklı olduğu bilinir. Bu yüzden yaşam alanında kapı ve pencerelerin yanı sıra dolap kapaklarını sürekli açabileceğini unutmayın. Sahiplerine her zaman ilgi besleyen bu kedi ırkının sevecen ve tatlı dilli bir kedi ırkı olduğunu söylemekte fayda var.

Evcil hayvanların yanı sıra köpeklerle de çok iyi geçinebilen Singapura kedisinin vücut yapısı narindir. Ayrıca hafif bir kedi ırkıdır. Arka bacaklarındaki kaslar sayesinde çevik görünen bu kedinin ön bacakları kısa ve düz bir yapıdadır. Tüyleri ise son derece kısa ve farklıdır. Ağzı çıkık, suratı da küçüktür.

Kendisine verilen komutları hemen yerine getiren, çocukları seven ve ilgili olan Singapura kedisi ayrıca sahibine eşlik etmeye bayılır. Konuşma ya da ev içindeki farklı bir davranışınız sırasında yanınızda olmak isteyen bu kedinin yalnız kalmaktan hoşlanmadığını söyleyebiliriz. Haliyle Singapura kedisi sahiplenmek isteyenler onu hiçbir şekilde yalnız bırakmamalı ve sürekli ilgi göstermelidir. Genel özellikleri bu şekilde olan Singapura ırkının biraz zayıf kasları nedeniyle daha kibar bir görünüme sahip olduğunu da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir