Köpek Cinsleri
Shiba Inu Köpek Cinsi Karakteri ve Fiziksel Özellikleri

Shiba Inu Köpek Cinsi Karakteri ve Fiziksel Özellikleri

Oldukça dikkat çeken bir köpek cinsi olan Shiba Inu, Japonya’ya ait bir ırktır. Akita ırkına benzerliğiyle bilinen Shiba Inu köpek ırkı, Kyüshü ve Chow Chow köpek cinsinin çaprazlanmasıyla elde edilmiştir. Birbirinden farklı karakter özelliği bulunan bu köpekler daha önceleri kuş avında kullanılmış ve bir süre sonra domuz avlarında da tercih edilmiştir. Günümüzde ise artık ev köpeği olarak sahiplenilen Shiba Inu cinsinin en çok Amerika ve Japonya’da beslendiği bilinmektedir.

Shiba Inu Cinsinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Ateşli bir kişiliğe sahip olan Shiba Inu cinsinin aynı zamanda cesur olduğu unutulmamalıdır. Çok zeki olmasıyla tanınan Shiba Inu ırkının uyanık ve iyi mizaçlı köpek türleri arasında yer alması onun ne kadar çok sahiplenildiğinin bir göstergesidir. Savaşçı özelliği, atletik ve küçük olması ve hızlı hareket etmesi de onun en önemli karakter yapısıdır. Ayrıca diğer köpek cinslerine göre sakin olması da hayvan severler tarafından sevilen özelliklerindendir.

Shiba Inu Fiziksel Özellikleri

Shiba Inu cinsinin üçgen, dik ve küçük kulaklarının yanı sıra gözleri koyu renklidir. Kızıl krem rengi ve siyah ise ana renklerini meydana getirir. Ortalama 8-13 kilogram arasında olan bu köpek cinsinin yüksekliği 34-42 cm arasında değişebilir.

Shiba Inu Eğitimi Kolay mı?

Eğitim sürecinde ne yazık ki inatçı kişiliği ön plana çıkarken tuvalet eğitiminde bir sorun yaşanmayacağı bilinmelidir. Çünkü Shiba Inu köpekleri çok temizdir ve tuvalet ya da banyo eğitiminde sahiplerine sorun çıkarmaz. Ayrıca bu köpeklerin eğitimine küçük yaşta başlanmalıdır. Zeki olmasının yanında yeri geldiğinde sahibine de boyun eğmediğini söylemekte yarar var. Bu yüzden yaptırmak istediğiniz bir eylemi önce ona sevdirmeli ve daha sonra aksiyon almalısınız.

Erken yaşta sosyalleşebilen Shiba Inu cinsi köpeklerin gün içinde fazlasıyla egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca tüyleri orta uzunlukta olduğu için bakımını da titizlikle gerçekleştirmeniz gerekiyor. Son olarak bu köpeklerin en sevdiği yaşam alanı ev ve bahçelerdir. Bahçede bakmak isteyenlerin bahçeyi yüksek çitlerle çevrelemesini öneriyoruz. Yalnız başına kalmayı sevmeyen ancak ailenin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyan Shiba Inu köpeklerinin fiyatları ise 1000 dolardan başlamaktadır.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir