Kedi Cinsleri
Sfenks Kedisi ve Genel Özellikleri

Sfenks Kedisi ve Genel Özellikleri

Tüysüz bir kedi cinsi olan Sfenks kedisi son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Aslında bazı insanlar tüysüz kedilerden korkabilir fakat Sfenks cinsi kediler hem karakteri hem de görünümü itibariyle çokça sevilmektedir. Sfenks kedi cinsi tarihte ilk kez 1966 yılında ortaya çıkmıştır. Genetik bir deformasyona maruz kalan Sfenks cinsi kediler ne yazık ki hastalıklara daha kolay yakalanabilir. Tüysüz olmalarından dolayı sokaklarda yaşayamayan bu kedilerin ömrü, diğer kedi ırklarına göre daha kısadır. Sıcak iklimi seven bu kedilerin sahipleriyle çok iyi anlaştıkları unutulmamalıdır.

Sfenks Kedi Cinsinin Özellikleri

Diğer kedi ırklarına göre daha büyük olan Sfenks kredi ırkının ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Ağırlıkları ise 3.5 kg’dan 7 kg’a kadar çıkabilir. İnsanlarla iyi anlaşabilen bu kedilerin bakımı çok önemlidir. Çünkü belirttiğimiz üzere tüysüz bir kedi ırkı olduğundan hastalıklara yakalanma ihtimali fazladır. İlgi çekmeyi seven ve girdiği her ortamda kendisiyle ilgilenilmesini isteyen bu kedilerin atletik vücut yapısı dikkat çekmektedir. Ancak insanlara karşı daha çok duygusal yönlerini kullanmaya çalışırlar. Enerjik ve meraklı olan Sfenks kedi cinsi, ilgisiz kaldığı zaman genelde yüksek yerlere çıkarak dikkat çekmeyi sever.

Sadece sahipleriyle değil diğer hayvan türleriyle de iyi geçinebilen bu kedilerin merhametli olduğu unutulmamalıdır. Oyun oynamayı seven ve özellikle de kedi oyuncaklarına ilgi duyan Sfenks cinsi kediler en çok da çocuklarla anlaşır.

Sfenks Kedilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sfenks kedileri tüysüz bir ırktır. Bu yüzden tüy bakımına gerek olmadığı düşünülebilir. Fakat bu şirin dostlarımızın deri bakımı yapılmalıdır. Derilerinin nemli kalması gereken bu kedilerin bakımsız olması halinde deri hastalıklarına yakalanma riski fazladır. Vücut yağları da çoğu zaman evin içine bulaşabilir. Haliyle düzenli aralıklarla banyo yaptırmanızı öneriyoruz. Yavru haldeyken banyo alışkanlığı kazandırırsanız, erişkin dönemde herhangi bir sorun yaşamadan beslemeye devam edebilirsiniz.

Bu kedilerin en dikkat çeken yönü, diş ve diş eti hastalıklarına yakalanmalarıdır. Aslında bu durum tüm kedi türleri için geçerlidir. Mutlaka haftalık ağız bakımlarını yapmanız gereken Sfenks cinsi kedilerin kulak temizliği ve göz kenarı temizliği de haftalık yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir