Kedi Cinsleri
Scottish Straight Kedi Türü

Scottish Straight Kedi Türü

Uzaktan bakıldığında pelüş oyuncağı andıran, oldukça sevimli dış görünüşe sahip olan Scottish Straight kedi türü Scottish Fold familyasından gelmektedir. Sadece bu cinsin farkı kulaklarının kıvrık olmasıdır. 

Scottish Straight Karakteri

Sevecen tavırları ile bilinen Scottish Straight kedi türü oldukça meraklı yapıya sahiptir ve sahibine karşı fazlasıyla sadıktır. Aynı zamanda diğer kedilerle de iyi geçinebilen bu kedi türü sosyal ortama kolay adapte olmaktadır. İnsanlarla harika ilişkiler kurmasının yanı sıra, çocuklu ailelerin tercih edebileceği evcil kedi türleri arasında yer alıyor. Diğer kedi türlerine nazaran zekidir, eğitim sırasında fazla zorlanmazsınız. Öğrettiğiniz bilgileri kafasına kazır ve hiçbir zaman unutmaz.

Eğer bir Scottish Straight sahiplendiyseniz, peşinizden sürekli dolanacağını ve her adımınızı izleyeceğini unutmamanız gerekir. Sahiplerinin yanında olmaktan fazlasıyla keyif alan bu kedi cinsi, tam bir dost canlısıdır. Kucağınıza alır almaz kendisini sevdirmeye yeltenecektir. Eğer ki şehir dışı bir yere gidecekseniz bu kedi türünü yanında götürmeniz gerekiyor. Yalnız kaldığında psikolojik sorunları meydana çıkar ve zamanla bazı hastalıkları meydana getirebilir.

Hayvanlarla ve Çocuklarla İlişkisi

Yukarıda belirttiğimiz kişilik özelliklerinde sosyal olduğunu dile getirdik.  Scottish Straight kedi türü çocuklarla çok iyi anlaşan türler arasındadır. Çocuklarla ve yetişkinler ile iyi geçinirler. Fakat ev içerisinde çocuğunuzun bu kedi türüne iyi davranması gerekmektedir. Ona zarar verecek davranışlardan uzak durmalı ve sevmelidir. Bu şartları karşıladığında Scottish Straight kedi türü oldukça sevecen hareketler sergiler ve hırçın davranışlar sergilemez.

Scottish Straight Tarihçesi

Scottish Straight kedi türü dünya üzerinde fazlaca ilgi gören kedi türleri arasında yer almaktadır. 1961 tarihinde bulunan bu kedi türü William Ross isimli kedi yetiştiricisi tarafından sahiplenilmiştir. Daha sonra ise İran kedisi, Amerikan Shorthair ve Birman kedi türleri ile birlikte yaşamış ve çiftleştirilmiştir. 4

Scottish Straight Bakımı

Scottish Straight kedi türünün pek bir bakıma ihtiyacı yoktur. Temel kedi bakımından farklı bir bakıma ihtiyaç duymayan bu kedi türünün belirli aralıklarla tüy bakımı yapılması yeterlidir. Evcil kedi seçiminde eğer Scottish Straight sahiplenmek istiyorsanız tüylerini çelik tarak ya da kauçuk fırça ile taramanız yeterli olacaktır. Haftada bir ya da iki kere taramanız dahi yeterlidir. Bu türün tüyleri farklılık gösteriyor, bu sebepten ötürü tüy temizliği şarttır.

Scottish Straight Sağlık Durumu

Scottish Straight genel olarak sağlıklı kedi türleri arasındadır. Fakat yatkın olabileceği bazı hastalıklar bulunuyor. Kuyruk ve eklem bölgesinde katılaşma ve hareketsizliğe kadar uzanan eklem rahatsızlığı bulunur. Osteokondrodisplazi ismi verilen bu hastalık genden bulaşmaktadır. Yavrularını dahi etkileyebilir. Bir diğer rahatsızlık ise Polikistik böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerde zamanla ortaya çıkan kistlerin böbrekleri işlevsiz hale getirmesine denilmektedir.

Sağlıklı bir Scottish Straight kedisi ortalama 15 yıl kadar yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir