Köpek Beslenmesi
Salam, Sucuk ve Sosis Köpekler için Zararlı mı?

Salam, Sucuk ve Sosis Köpekler için Zararlı mı?

Salam, sucuk ve sosis köpekler için zararlı mı sorusu genelde köpek sahipleri köpeğin bu gibi işlenmiş etleri çok sevmesi sonucunda sorulur. Özellikle sokak köpekleri salam, sucuk, sosis gibi besinleri yemekten oldukça hoşlanır. Ev köpekleri de mamalarının bu gibi işlenmiş etin aromasını veren besinleri yemeyi ya da doğrudan salam, sucuk, sosisi yemekten çok hoşlanır. Bu besinler insanlar için de uzun süreli tüketimde zararlı olabileceği için köpek gibi bağışıklık sistemi hassas olan canlıların yemesinde sorun olup olmayacağı köpek severlerin kafasında soru işareti oluşturur.

Köpeklerin Salam, Sucuk, Sosis Yemesi

Salam, sucuk ve sosis köpekler için zararlı mı yanıtı verilecek olursa aslında üretimi sırasında çok fazla zararlı ürün eklendiği için zararlı olabilmektedir. Pek çok kişi salam, sucuk, sosis gibi besinlerin içeriğinde protein olduğu için köpeklerin kas gelişiminde oldukça etkili olabileceğini düşünmektedir. Bu nedenle sokak köpeklerine ya da ev köpeklerine işlenmiş ürünler verilebilir. Fakat salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş besinlerin içerisinde yüksek miktarda baharat, sodyum, zararlı yağlar ve protein bulunmaktadır. Bu tür maddeler insan metabolizmasında kolay bir şekilde sindirilse de içerisinde yer alan diğer zararlı ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan maddeler bir süre sonra vücutta kanserojen etki yaratabilmektedir. Köpekler bu konuda insanlara göre daha hassastır. Yani uzun süreli olarak kanserojen etkisinin görmesinin dışında ishal, kusma gibi yan etkilerine neden olabilmektedir. 

Aynı zamanda soğan ve sarımsak gibi besinler köpekler için oldukça zararlıdır. Sosis ve sucuklar içerisinde ise sarımsak tozu ya da soğan tozu kullanılmaktadır. Bu da köpekler için hiç güvenli değildir. Sarımsak ya da soğan tüketen köpeklerin anemi riski oldukça yüksektir. Köpekler bu gibi besinleri çok istedikleri zaman küçük miktarlarda sosis, sucuk ya da salam tattırılabilir. Fakat bu yüksek miktarlara çıkarılmamalı ve düzenli bir şekilde verilme haline getirilmemelidir. Özellikle az pişmiş sucuk ya da sosisler köpeklerin parazit enfeksiyonu ile karşılaşmasına neden olabilir. Bu da köpeği ciddi bir hastalık riskine sokabilen bir durumdur.

Köpeklerde Protein Tüketimi

Salam, sucuk ve sosis köpekler için zararlı mı konusuna oldukça zararlı denilebilir. Bu gibi işlenmiş besinlerin protein içeriği normal et, tavuk ya da balık gibi besinlerin protein içeriğinden daha düşüktür. Aynı zamanda vücutta sindirilme süreçleri de daha zorludur. Bu sebeple köpeklerin sevdiği diğer protein kaynaklarından zengin olan bir beslenme modeli tercih etmek onların kısa ve uzun dönemli sağlıkları için daha etkilidir. Köpeklerin mamasının içerisinde et, balık aroması olmalı ve protein açısından zengin olmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı bir beslenme modeli oluşturulabilir. Fakat yüksek protein de bazı hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple dengeli ve yeterli miktarda protein vermek köpek sağlığı için daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir