Kedi Cinsleri
Persian (İran Kedisi) Kökeni, Bakımı ve Genel Özellikleri

Persian (İran Kedisi) Kökeni, Bakımı ve Genel Özellikleri

Persian (İran Kedisi) öncelikle zekası ve her ortama kısa sürede ayak uydurmaları nedeniyle günümüzde en çok sahiplenilen kedi ırkıdır. Tüm dünyada kabarık yapıları ve muhteşem tüyleriyle dikkat çeken bu kediler, düzenlenen yarışmalarda da hep birinci sırada yerini almıştır. Haliyle İran kedisinin ülkemizde de tercih edildiğini söylemek doğru olacaktır. Bakımı biraz zor olsa da akıllı kedi türleri arasında yerini alan Persian ırkının sahibine çok düşkün olduğu unutulmamalıdır. Öyle ki saatlerce sahibinin kucağında öylece durabilir. Zaten insanlara da düşkün olan bu kediler için yapılması gereken tek şey, güven kazanmaktır. Biraz nazlıdırlar ve ilgi beklerler. Bekledikleri sevgiyi gördüklerinde de her kedi gibi mutlu olurlar.

Persian (İran Kedisi) sahiplenmek isteyenlerin biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü bağlılık kurma süreci uzun olan bu kediler gerçekten çok nazlıdır. Öte yandan kürkleri harika görünür ve düzenli bakıma ihtiyacı vardır. İran kedilerinin kürkleri uzun olmakla birlikte çoğu zaman kıvrılabilir. Bu nedenle dışkı birikimi gibi sorunlar gözlemlenebilir. Kedinizin huzurlu ve sağlıklı olmasını istiyorsanız tüy bakımına ekstra özen göstermenizde yarar var.

Persian (İran Kedisi) Kökeni

İran kedilerinin 125 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Ancak tarihte ilk defa 1500’lü yıllarda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Araştırmalara göre Fenike ve Roma uygarlıklarında da görülmüştür. Büyük dağlarda yaşayan bu kedilerin Avrupa’ya 1600’lü yıllarda geldiği belirtilmektedir. Yine o dönemlerde uzun gri tüylerle dikkat çekmiş ve parlak kürküyle çok sevilmiştir. Zamanla İran ve Türkiye taraflarında da tanıtılmıştır.

İran Kedisi Bakımı

Persian (İran Kedisi) bakımı biraz dikkat gerektirir. Her gün tüylerinin fırçalanması önemlidir. Ayrıca fırçalama yaparken özel kedi taraklarından faydalanmanız şarttır. Tüyleri çok uzun olduğundan genelde tüy topaklanması gibi sorunlarla karşılaşmamak adına günlük bakım ihtiyacının giderilmesini öneriyoruz. Fırçalama dışında yine özel kuru kedi şampuanı ve köpük kullanarak yıkama işlemlerini yapmanız gerekir. Kedinizi yıkarken nadir olarak ıslak yıkama tercih etmenizde yarar var. Bunun dışında ona olan ilginizi kaybetmediğiniz sürece herhangi bir sorun yaşamadan mutlu bir şekilde vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir