Köpek Cinsleri
<strong>Pekinez Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı</strong>

Pekinez Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Küçük boyutları ve sevimli yüz yapıları ile dikkat çeken Pekinez köpek cinsi özellikleri ve bakımı birçok köpek ebeveyni tarafından merak edilen bir konudur.

Küçük köpek cinsleri arasında yer alan Pekinez, sakin yapıları ile dikkat çeker. Dolayısıyla evde bakılmaya uygun bir köpek ırkı olarak karşınıza çıkan Pekinez’in özellikleri ve bakımı ile ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtlayabiliriz.

Pekinez Köpek Cinsi Tarihçesi

Pekinez köpek cinsi kökeni Çin’e dayanır. Kutsal bir inanışa hizmet eden Pekinez, ilk çıktığı yıllarda kötü ruhları kovduğuna inanılır. Dolayısıyla kutsal olarak görülen Pekinez köpek cinsi, ilk çıktığı zamanlarda krallarla birlikte gömülür. 1890’lı yıllardan itibaren Çin’den İngiltere’ye getirilen bu cinsler, köpek şovlarında kullanılır.

İngiltere’de köpek şovlarında kullanılmasının ardından tanınmaya başlayan Pekinez köpek cinsi, 1900’lü yılların başında Amerika’ya getirilir. 1900’lü yılların sonundan itibaren Amerika’da da İngiltere’de olduğu gibi sevilmeye başlayan Pekinez köpek cinsi, Titanik gemisinde hayatta kalan 3 köpekten biri olarak popülerliğini korumaya devam eder.

Peki, Pekinez cinsi köpek kaç yıl yaşar? Pekinez köpek cinsi iyi bakıldığı müddetçe ortalama olarak 12-15 yıl aralığında bir yaşam süresine sahiptir.

Pekinez Özellikleri Nelerdir?

Birçok hayvansever tarafından merak edilen bir konu olarak Pekinez köpek özellikleri nelerdir? Pekinez köpek cinsinin özelliklerini fiziksel ve karakter olmak üzere iki farklı kategoride açıklayabiliriz.

Pekinez Fiziksel Özellikleri

Oyuncak köpek olarak da bilinen Pekinez köpek cinsi, ufak ve tıknaz bir vücut yapısına sahiptir. Tıknaz ve kısa gövdelerine kıyasla kaslı bir vücut yapısına sahip olan Pekinez köpek cinsinin boyunları kalındır.

Kulak

Kulakları kalp şeklini andıran Pekinez’in kulakları vücuduna kıyasla tüylü ve büyüktür. Kafasından yanlara doğru yassı bir şekilde uzanan kulakları vardır.

Bacak Yapısı

Tıknaz ve küçük gövdesine rağmen Pekinez köpek cinsinin bacakları güçlü ve sağlamdır. Kemikli ve kalın bacakları ile Pekinez köpek cinsi, oldukça rahat bir şekilde yürüyüp koşabilir.

Göz

Pekinez köpek cinsinin diğer ırklara kıyasla gözleri dışa çıkıktır. İri ve büyük göz yapısına sahip olan Pekinez’in göz çevresinde siyah maskeyi andıran geçiş çizgileri vardır. Aynı zamanda Pekinez köpek cinsi koyu göz rengine sahiptir.

Tüy Yapısı

Pekinez köpek cinsi çift katmanlı bir tüy yapısına sahiptir. Alt katmanında yer alan tüyler daha yumuşak bir yapıdayken, üst katmanda bulunan tüyler daha kısa ve kabarıktır. Kulakların aşağı kısmına doğru inerken tüyler yoğunlaşıp, saçak şeklini alır.

Renk

Pekinez köpek cinsi birbirinden farklı renk kombinasyonlarında karşınıza çıkabilir. Yoğun tüy yapısı ile dikkat çeken bu cins; açık kahverengi, siyah, bronz, taba, beyaz, kızıl ve gri tüy rengi olarak farklı kürk çeşitlerine sahiptir.

Pekinez Karakter Özellikleri

Pekinez karakter özellikleri incelendiğinde ilgi görmeyi ve sahibi ile vakit geçirmeyi seven bir cins olduğundan bahsedilebilir. Sevdiklerine oldukça bağlı ve hassas olan Pekinez köpek cinsi, samimi ve itaatkâr bir karakter yapısına sahiptir.

Ailesine son derece bağlı olan Pekinez, dışarıdaki insanlara karşı oldukça temkinli davranır. Sevgi dolu ve ilgi bağımlısı özelliklerinin yanı sıra inatçı yönleri de bulunur.

Pekinez köpek cinsi çocuklar ile iletişimi konusunda bazı sıkıntılar yaşar. Şöyle ki kuyruğu ile veya bedeni ile oynayan küçük çocuklara karşı sabrı düşük olan Pekinez, çocuklara karşı sert bir tepki verme potansiyeline sahiptir.

Enerji seviyeleri düşük olan Pekinez köpek cinsi çabuk yorulur. Dolayısıyla onunla oynarken düşük tempoda egzersiz yapmaya özen gösterebilirsiniz. Aynı zamanda çift katmanlı tüy yapısı nedeniyle sıcak havalara karşı hassas bir deriye sahip olan Pekinez’i yaz mevsiminde serin tutmayı ihmal etmemelisiniz.

Pekinez Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde köpek beslemek isteyen hayvanseverlerin yakından merak ettiği bir konu olarak Pekinez köpek evde bakılır mı? Pekinez köpek cinsi yüksek enerjisi olmayan ve küçük boyutlu bir ırk olduğu için evde bakmaya uygun bir köpek olarak nitelendirilebilir.

Peki, Pekinez bakımı zor mudur? Pekinez köpek cinsinin bakımında tüy sağlığına ve beslenmesine özen göstermeniz halinde herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Çift katmanlı tüy yapısına sahip olan bu cins, dışarı çıkarıldığı zaman tüylerin arasında biriken pislikleri temizlemeniz için düzenli olarak köpek tarağı ile taramanız gerekir. Aynı zamanda düzenli aralıklarla köpek şampuanı ile yıkamanız halinde, tüy sağlığını önemli ölçüde korumuş olursunuz.

Pekinez köpek cinsi, küçük köpek ırkları arasında yer aldığı için beslenmesine özen göstermeniz büyük önem taşır. Bu cinse özel olarak formüle edilen köpek mamalarını tercih ederek, sağlıklı beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir