Köpek Cinsleri
Küçük Irk Köpeklerde Beslenme, Bakım ve Sağlık

Küçük Irk Köpeklerde Beslenme, Bakım ve Sağlık

Küçük ırk köpek sahiplenmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok faktör bulunuyor. Öncelikle bu tür köpeklerin bakımına ve sağlığına titizlikle yaklaşılmalıdır. Elbette her ırkın farklı bir bakım ihtiyacı olacaktır. Ancak bu yazımızda genel olarak küçük ırk köpeklerde dikkat etmeniz gerekenleri detaylarıyla beraber sıralıyor olacağız.

Küçük ırk köpeklerde sağlık konusunda özellikle kalp sağlığından bahsetmek gerekir. Bu köpeklerin yaklaşık yüzde 55 – 60’ında kalp kapakçıklarında sorun oluşabilir. 10 yaşından sonra sıkça görülen bu durumun önüne geçmek için düzenli sağlık taramalarının yapılması gerekir.

Küçük Irk Köpeklerde Beslenme

Küçük ırk köpeklerde beslenme konusunda bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. İlk olarak bu köpeklerdeki metabolizma diğer köpeklere göre hızlı çalışır. Köpeklerin vücut ısısını koruyabilmeleri adına ciddi enerjiye sahip olmaları da önemlidir. Haliyle bu küçük ırk köpeklerin beslenme programında bol kalori bulunmalıdır. Eğer küçük ırk köpek sahiplenecekseniz onlara özel bir beslenme programına ihtiyacınız olacaktır. Mama seçiminde ağızlarının büyüklüğüne uygun olanları tercih ederken ayrıca ağız sağlığını destekleyen mamaları seçmelisiniz. Eğer evde pişirdiğiniz bir yemeği verecekseniz yine dikkatli olmanızda yarar var.

Soğuk Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Küçük ırk köpeklerin tüy yapısı bir nevi termal görevi görür. Kış aylarında aşırı üşümelerini  her ne kadar engellese de bu süreçte sizin de dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. İlk olarak küçük ırk patili dostlarımızın yağ tabakası diğer köpeklere göre incedir. Bu yüzden üşüme sonucunda Hipotermi ile sık sık karşılaşılabilir. Bu köpeklerin soğuk havayla temas etmemesine özen göstermeniz gerekirken tüy yapıları da ince olduğundan kısa sürede hastalanabilirler. Soğuk havalarda o halde dışarıya çıkarmanız tavsiye edilmez. Ek olarak nem, yağmur ve rüzgar gibi hava faktörlerinden de etkilendikleri unutulmamalıdır.

Küçük Irk Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yine diğer köpeklere göre daha dikkatli bir şekilde yapılması gereken tırnak bakımında sık sık aksiyon almanız gerekebilir. Yani küçük ırk köpeklerin tırnakları daha çabuk uzar. En az 10 günde bir bakım yapmanız gereken tırnakları özenle temizlemelisiniz. Buna ek olarak tırnaklarda sertleşmeyi önlemek için özel köpek nemlendirici kremler kullanmanız gerekir.

Küçük Irk Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Küçük ırk köpeklerde belirli zamanlarda diş çürükleriyle karşılaşabilirsiniz. 3 yaşını geçen köpeklerde sadece diş çürümesi değil, diş eti kanamaları da görülebilir. Bu yüzden köpeklerin ağız sağlığına gerekli önemi göstermelisiniz. Düzenli bir şekilde dişlerini fırçalarsanız çürüme veya diş eti kanamalarının önüne geçmeniz mümkündür. Elbette periyodik olarak diş eti temizliği ile beraber ağız ve diş kontrolünü de yaptırmanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir