Köpek Bakımı
Köpeklerle Uzun Araba Yolculuğu

Köpeklerle Uzun Araba Yolculuğu

Köpeklerle uzun araba yolculuğu yapmak, köpek sahipleri için bazen zorunlu bir durum haline gelebilir. Köpeklerin sahiplerinden ayrı vakit geçiremiyor olmaları, köpek sahiplerinin almaları gereken sorumluluğu arttırmaktadır. Köpek sahiplerinin sorumlulukları arasında ise bazı durumlarda köpekleri ile araba yolculuğu yapmakta bulunabilir.

Köpeklerin araba yolculuğu yapabilmesi için, seyahat etmelerini engelleyecek bir sağlık problemi yaşamıyor olduklarından emin olmak gerekir. Bunun için köpeğiniz ile uzun bir yolculuğa çıkmadan önce, veteriner hekime giderek gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir. Eğer köpeğinizin seyahat etmesini engelleyecek bir problemi yoksa, bu durumda köpeğinizin konforlu bir yolculuk yapabilmesi adına dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır.  

Aracın Köpeğiniz İçin Konforlu Olduğundan Emin Olun 

Seyahat esnasında köpekler genellikle aracın arka koltuklarında durur. Bu koltukların üzerine örtü örtülmesi köpeğinizin daha rahat hareket etmesini sağlarken, aynı zamanda koltukların kirlenmesini de engelleyecektir. Bu şekilde hem siz hem de köpeğiniz için araç daha rahat bir seyahat aracı haline gelecektir.

Aracın köpeğiniz için daha konforlu bir yer haline gelmesi için mutlaka birkaç adet sevdiği oyuncağının bulunmasına özen gösterin. Bu şekilde köpeğinizde araba hakkında daha büyük bir güven duygusu oluşacak ve oyuncakları ile vakit geçirmek sıkılmasını engelleyecektir. Köpekler doğaları gereği geniş alanlarda hareket etmekten hoşlanan canlılardır. Dolayısıyla arabada geçirdiği süre boyunca oyuncak gibi farklı etkenler ile dikkatini dağıtarak, hareketlerini kısıtlamanız gerekir. Aksi halde araba yolculuğu hem sizin için hem de köpeğiniz için çok yorucu bir hale gelebilir.

Köpeğinizi Arabaya Alıştırın

Köpeklerin en bilindik özellikleri arasında, çok meraklı canlılar oldukları gelmektedir. Merakları sebebiyle farklı yerlere karşı ilgi içerisinde olan köpekleri seyahat öncesinde arabaya alıştırmak, daha sakin bir yolculuk geçirilmesini sağlayacaktır. Her ne kadar geniş alanlarda enerjilerini atacak aktivitelerden hoşlansalar da, belirli bir süre boyunca arabanın içerisinde durabilirler. Dolayısıyla köpeklerle uzun araba yolculuğu öncesinde arabada geçirilen kısa vakitler, arabanın korkulacak bir kısmının olmadığının anlamaları adına önemlidir.  

İhtiyaç Molalarını Göz Ardı Etmeyin

Köpeğiniz ile bir araç içerisinde seyahat ederken, sizden daha sık şekilde ihtiyaç molasına çıkması gerektiğini unutmamanız gerekir. Sık ve kısa aralar vermek hem köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak, hem de yolculuğun daha sakin geçmesine yardımcı olacaktır. Köpeklerin mola vermeden uzun süre araç içerisinde kalmaları fiziksel olarak da pek çok probleme sebep olabilir. Fiziksel veya zihinsel herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak adına, yolculuk esnasında molalar vermeyi unutmamanız gerekir. 

Araç İçerisinde Emniyeti Sağlayın

Köpeklerle araba yolculuğu esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken emniyettir. Bu yolculukların süresi ne olursa olsun, köpeğinizin kendisi için yabancı bir yerde olduğunu ve buna göre hareket edeceğini unutmamanız gerekir. Köpeğiniz stres altında normalden çok daha hareketli olabilir veya kaçmaya çalışabilir. Bu gibi hareketler yolculuk esnasında çok tehlikeli olabilir. Köpeklerin araç içerisinde emniyet kemeri takmaları, bu hareketleri engelleyecektir. Emniyet kemeri yalnızca köpeklerin ani hareketlerini kısıtlamak için değil, yapılacak ani bir fren gibi durumlardan korunmak içinde takılmalıdır. Bu emniyet kemerlerinin köpekler için özel olarak tasarlanmış olması, sağlık açısından herhangi bir problem yaşamadan, kolaylıkla kullanabilmelerini sağlamaktadır. 

Köpeklerle uzun araba yolculuğu esnasında arabadaki camların uzun süre açık kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Kendilerini camdan dışarı çıkartarak, dışarıyı izlemek onlar için keyifli olsa da oldukça tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda köpeğiniz gözetim altında, biri tarafından tutuluyor olmalıdır. Eğer bu durum mümkün değilse ve köpeğinizi kontrol edebilecek biri araç içinde bulunmuyorsa, camların açık tutulmaması gerekir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir