Köpek Beslenmesi
Köpeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Köpeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Köpeklerin yememesi gereken yiyecekler bulunmaktadır. Köpek sahipleri bu yiyeceklere hakim olmazsa ve köpeklere zararlı olan yiyecekleri verirse çok çeşitli hastalıklar gözlemlenebilir. Bu hastalıklar bir süre sonra kronikleşerek ölüme bile yol açabilir. Bu sebeple köpeklerin hangi yiyeceklerden uzak durmaları gerektiği detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Köpekler bu yiyecekleri yanlışlıkla tüketirse eğer zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek gerekir. 

Şeftali, Hurma, Erik

Bu meyvelerin aslında kendiler değin çekirdekleri köpekler için zararlıdır. Bu meyvelerin çekirdekleri köpeklerin sindirim sisteminde parçalanamaz. Bu sebeple de bağırsaklarda ciddi tıkanıklara yol açabilir. Çekirdekler hem köpeklere hem de insanlara zarar verebilecek siyanürü içerir. Bağırsak iltihabı oluşmasın diye bu meyvelerden uzak durmak gerekir.

Soğan ve Sarımsak

Köpekler direkt olarak soğan ya da sarımsak tüketmese bile yemek içerisinde bu iki besinin bulunmamasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü soğan ve sarımsak köpeklerin kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yol açar. Böylece köpeklerde kansızlık oluşur. 

Maya

Hamur ve maya özellikle çiğ bir şekilde tüketildiği zaman köpeklere çok zarar verir. Çünkü bu besin midede büyümeye devam eder. Bu şekilde köpeğin sindirim sistemi içerisinde gaz birikmesine sebebiyet verir. Bu durum mide ya da bağırsakların tıkanmasına da neden olur. Maya midede büyürken alkol salgılatır. Bu alkol ise köpeğin uyuşmasına ve sarhoş olmasına sebep olur. Aynı zamanda alkolün çok az tüketilmesi bile köpeklerde solunum zorluğu, eşgüdüm problemleri, depresyon, ishal, kusma koma ve ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Kuru Üzüm ve Yaş Üzüm

Köpeklerin yememesi gereken yiyecekler arasında üzüm meyvesi de bulunmaktadır. Üzüm köpeklerde karaciğer hasarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu sebeple üzüm içeren herhangi bir besin ya da direkt üzümün kendisi köpeğe verilmemelidir. Köpek üzüm yerse eğer bir an önce veteriner hekime gitmek gerekir. Çünkü aşırı yemesi ölümle bile sonuçlanabilir. 

Şeker ve Sakız

Şeker, sakız gibi besinler ksilitol adlı tatlandırıcıyı içermektedir. Hatta diş macunlarında ve bazı diyet besinlerinde de bu madde kullanılabilmektedir. Ksilitol ise köpeklerde insülin direncine neden olabilmektedir. İnsülin direnci bir süre sonra diyabete çevrilir. Köpeklerde diyabet görülümü tedavi edilemez ve farklı hastalıkların oluşmasına da sebep olabilir.

Kafein

Köpeklerin yememesi gereken yiyecekler bakılırken kafein atlanmamalıdır. Köpekler kahve içmez fakat çikolata gibi bazı besinlerin ya da içeceklerin içerisinde kafein varsa bunu tüketebilirler. Kafein içerisinde yer alan metilksantinler köpekler için tamamen zehirleyici bir maddedir. Bu sebeple çikolata ya da kafein içerikli besinler tüketildiği zaman köpeklerde sürekli idrara çıkma, aşırı susuzluk, nefes darlığı, ishal, kusma, nöbet, titreme, anormal kalp ritmi, hiperaktivite, koma ve bununla birlikte ölüme sebebiyet verebilir. Köpeklerin kafein ya da çikolata tüketmesi sonucunda zaman kaybetmeden bir an önce veteriner hekime götürerek gerekli tüm işlemlerin yapılması sağlanmalıdır.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir