Köpek Davranışları
Köpeklerin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpeklerin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpeklerin mutlu olduğunu nasıl anlarız, köpek sahipleri tarafından en sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Kendilerine ait ve değişken duyguları olan köpekler, birtakım davranışlar ile sahiplerine mutlu olduklarını gösterebilir. Tepki verdikleri durumlardan köpeklerin mutlu oldukları anlaşılabileceği gibi, hareketleri analiz edilerek de anlaşılabilir.

Duygularını bu hareketleri ile belli eden köpeklerin hareketleri üzerine yapacağınız kısa süreli bir gözlem, ne hissettiklerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Köpeklerin mutlu olduklarında ne gibi davranışlarda bulunduğu kadar, köpekleri nelerin mutlu ettiği de oldukça önemlidir. Köpeğinizi mutlu eden davranışları, o an verdiği tepkileri inceleyerek, kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

Oyun Oynama İsteği ve Hareketlilik 

Köpeklerin herhangi birini gördüğünde onunla oyun oynamak için hareketlenmesi, bu kişiyi gördüğüne sevindiği anlamına gelir. Genellikle sahiplerini gördüklerinde hareketlenen köpeklerin, bu davranışlarının sebebi oyun oynama istekleridir. Sahiplerinin bacaklarına sürtünmeleri veya etrafa koşmalarının sebebi köpeklerin oyun oynama isteği dolayısıyla mutlulukları ile alakalıdır. Köpeğinizden böyle bir davranış gördüğünüz durumlarda onunla oynayacağınız basit oyunlar, kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır. 

Kuyruk Sallama 

Köpeklerin kuyruklarını hızlı bir şekilde sallıyor olmaları, köpeklerin mutlu olduğunu nasıl anlarız sorusuna yanıt olarak verilebilir. Sahipleri tarafından ne hissettiklerinin kolaylıkla anlaşılmasını sağlayan bu özelliklerini, pek çok farklı anda gerçekleştirebilirler. Özellikle sahiplerini görmenin köpekleri çok mutlu ettiği bilinmektedir. Dolayısıyla sahiplerini gören köpekler kuyruklarını sallayarak, bu durumdan duydukları mutluluğu dışarı vurmaktadır. 

Fakat köpeklerin kuyruklarını sallamasının tek nedeni mutluluk değildir. Tehlike veya odak anında da kuyruklarını diken köpekler, kendilerini güvende hissetmedikleri içinde bu davranışı gerçekleştirebilir.  Dolayısıyla köpeğinizin mutlu olduğunu anlamak için, kuyruk sallamasının farklılıklarını anlamanız gerekmektedir. 

Kendini Sevdirme İsteği 

Köpeklerin mutlu olduklarının anlaşıldığı en belirgin anlardan bir diğeri ise kendilerini sevdirme istekleridir. Köpeklerin oldukça bilinen bir hareketi olan sırt üstü yatıp kendilerini sevdirme istekleri güvendiği insanlara karşı gerçekleştirdikleri bir davranıştır. Bu hareketleri ile beden dili yardımıyla kendilerini mutlu hissettiklerini anlatan köpekler, isteklerinin karşılığını aldıklarında çok daha mutlu olacaktır. Özellikle sahiplerine karşı sergiledikleri bu tutum, aralarındaki iletişimi kuvvetlendirmek adına da oldukça önemli bir yoldur. 

Sahiplerinin Bacaklarına Dolanması

Köpeklerin bir başkasının bacaklarının arasında dolandığını ya da bacaklarına dolandığı durumlar hemen herkes tarafından görülmüştür. Bu davranışlarını en ağırlıklı şekilde sahiplerine yapmaktadırlar. Bazı durumlarda gerçekten güvendiği kişilere de bu şekilde davranan köpekler, böylelikle mutluluklarını anlatmaktadır. Yanlarında mutlu hissettikleri kişilerin gitmelerinin engellemek adına da bacaklarına dolanarak, bu durumu engellemeye çalışmaktadır. 

Hareketli ve Dinamik Bir Yaşam 

Köpeklerin mutlu bir hayat yaşıyor oldukları ve kendilerini iyi hissettikleri genel hallerinden ve tavırlarından anlaşılabilir. Kendinden emin şekilde vücut dilini kullanan ve aktif olan köpeklerin, hallerinden memnun oldukları anlaşılabilir. Köpeğinizin gün içerisinde oldukça hareketli olması ve oyun oynamaya karşı duyduğu istek, kendini mutlu hissetmesi sebebiyle gerçekleştirdiği bir harekettir. Köpeklerin bulunduğu ortamda huzurlu ve güvenli hissediyor olması da bu yerde ve bulunduğu kişilerle mutlu olduğu anlamına gelir. 

Mutlu Bakışlar 

Köpekler de insanlar gibi, mutluluklarını fiziksel olarak yansıtan canlılar olarak bilinmektedir. Özellikle uzun yıllardır hayatını köpekleriyle paylaşan köpek sahipleri, köpeklerini iyi tanıdıkları için, mutluluklarını gözlerinden anlayabilir. Köpeklerin mutlu olduğu anlarda bakışlarının değiştiği gözlenmektedir. Ağız hareketleri ve bakışları da köpeklerin mutlu olduğunu nasıl anlarız hakkında araştırma yapan kişiler için gerekli cevapları vermektedir. 

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir