Köpek Sağlığı
Köpeklerde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Köpeklerde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Köpeklerde birçok sorun ve hastalığın belirtisi olarak sağlık sorunlarını yani çeşitli semptomları görmekteyiz. Her bir sorun veya hastalığın bir ya da daha fazla semptomu olabilir. Özellikle bazı semptomlar ile sık karşılaşmaktayız ve bu semptomlar birçok hastalığın habercisi olabilir. İnsanlarda da sık görülen iştahsızlık, halsizlik, kusma, ishal, ağız kokusu, ağrı veya acı hissi, solunum güçlüğü, topallama gibi semptomlar köpeklerde de yaygın olarak görülmektedir. Bu konumuzda köpeklerde sık görülen bazı semptomlardan ve olası nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kusma

Oldukça sık karşılaştığımız bir problemdir. Altında birçok farklı neden yatabilir. Bazı nedenler çok önemli değilken ve kısa sürede düzelirken, bazen ciddi sorunların habercisi de olabilmektedir. Kusmaya neden olan başlıca faktörler mide iltihaplanması, yabancı cisim yutma, bozuk besinlerin tüketilmesi, zehirlenme, çeşitli enfeksiyöz hastalıklar ve endokrin sistem sorunlarıdır.

İshal

Bir sindirim sistemi olan ishal, bağırsak florasının ve fizyolojisinin çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulması sonucunda normale göre çok daha sık ve sıvı bir şekilde dışkılamadır. Özellikle sindirim sistemi problemlerinde ishal sık görülür. Bağırsak iltihaplanması, bağırsak tümörleri, köpek gençlik hastalığı ve parvoviral enterit gibi enfeksiyöz hastalıklar, karaciğer problemleri, zehirlenmeler, üşütme, bozuk besinler ishalin önemli nedenleridir.

Ağız Kokusu

Ağız kokusunun kaynağı ağız boşluğu olabileceği gibi mide, bağırsak veya solunum sistemi de olabilir. Çoğunlukla ağız ve diş bakımının yeterince yapılmaması neticesinde ortaya çıkan ağız kokusunun altında yatan sebepler ise farklı olabilir. Diş taşları, tartar, diş çürükleri, besin atıkları, boğaz iltihaplanması, mide hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları bu soruna neden olan başlıca etkenlerdir.

Ağrı ve Acı Hissi

Köpeklerde ağrı eşiği insanlara göre daha yüksek olsa da onlar ağrı hissetmez diye bir durum söz konusu değildir. Köpeklerde ağrı ve acı hissedebilir. Tabi ki insanlar gibi ağrıyı söylemezler ama dokunmaya karşı hassasiyet, inleme tarzında havlama onların ağrı çektiğinin göstergesidir. Özellikle ağrı olan bölgeye dokunulduğunda ciddi tepkilerde verebilir. Birçok iç organ hastalığı, enfeksiyonlar, kırık ve çıkıklar, yumuşak doku hasarları, travmalar ağrıya neden olabilir.

Solunum Güçlüğü

Normal solunuma göre daha sık nefes almak, daha sığ nefes almak ya da nefes alırken zorlanmak sık karşılaştığımız bir sorundur. Bu sorunun ana kaynağı çoğunlukla solunum sistemi problemleridir. Sinüzit, burun tıkanıklığı, solunum sistemine yabancı cisim kaçması, trachea yani soluk borusu problemleri ile akciğer enfeksiyonları en sık neden olan etkenlerdir.

İştahsızlık

İştahsızlığın altında oldukça fazla neden yatabilmektedir. Fizyolojik sorunlar olduğu gibi psikolojik sorunlarda iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Hemen hemen tüm enfeksiyonlar, mide ve bağırsak yabancı cisimleri, endokrin sistem hastalıkları, ağrıya ve acıya sebebiyet veren tüm faktörler, stres, aşırı korku, aşırı heyecan gibi faktörler iştahsızlığa neden olabilen faktörlerdir.

Halsizlik

Özellikle vücudun besin ihtiyacını yeterince karşılamaya engel olan iştahsızlık gibi tüm sorunlar halsizliğe de neden olabilmektedir. Ayrıca halsizlik otoimmun hastalıkları, hormonal sistem bozuklukları, kanser ve yaşlılık gibi nedenler ile de ortaya çıkabilir.

Topallama

Hareket sistemini etkileyen tüm travmalar topallamanın ana nedenidir. Yumuşak doku hasarları ve pati yaralanmaları hafif topallamaya neden olurken; kırık, çıkık, çatlak gibi kemik hasarları şiddetli topallama sebebidir. Bunun dışında eklem iltihaplanmaları, kas yırtılmaları, lif zedelenmeleri ve sinir sistemi sorunları da topallamaya sebebiyet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir