Köpekler
Köpeklerde Renk Körlüğü Var Mı?

Köpeklerde Renk Körlüğü Var Mı?

Köpeklerde renk körlüğü var mı sorusu aslında tüm hayvanseverlerin merak ettiği konular arasındadır. Tam olarak gerçeği yansıtmayan bu durumlarla ilgili ilginç bilgiler verilebilir. Aslında köpeklerin dünyasında sadece gri, beyaz ve siyah renkler yok. Tam tersi olarak köpeklerdeki görme duyuları son derece gelişmiş olduğundan geceleri de muhteşem bir görme yetisine sahipler. Peki, köpekler nasıl görür? Bu sorunun yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Merak edilen bilgilere geçmeden önce köpeklerin yeşil ve kırmızı renklerini ayırt edemediğini söylemekte yarar var. İnsanlarla karşılaştırıldığında daha az detaylı bir dünya görebilen köpekler aslında geniş yan açıyla dünyaya bakar. Fakat mesafeyi tayin etme kavramları tam gelişmemiştir. Yine de gece görüşleri, insanlara göre çok daha iyidir ve hareketleri de çok iyi algılarlar.

Köpekler Çevreyi Nasıl Görür?

Konumu gereği köpeğin gözleri dar veya geniş alanları görebilme yeteneğine sahiptir. Yaklaşık olarak 8 derecelik bir optik açı sayesinde dar alanları görebilen köpekler, kurda göre 3 katı kadar geniş alanları görebilmektedir. Ayrıca bazı köpek türlerinde bu optik açı 80 dereceye kadar ulaşabilir. Köpeklerdeki bu geniş görme açısı haliyle büyük bir alanı rahatlıkla tarayabilmelerini sağlar. O halde köpeklerde renk körlüğü var mı sorusunun yanıtı ‘hayır’ olacaktır.

Geniş görme açıları sayesinde birçok avantaja sahip olan köpekler bazı dezavantajlarla karşılaşabilir. Örnek verecek olursak, kalabalık ortamlarda köpeklerin davranışlarında farklılık yaşanabilir. Çünkü çok kalabalık ortamlar onları yeteri kadar huzursuzlandırır. Bunun diğer bir nedeni, geniş alanı taradıkları için çok sayıda insandan gelen ses dalgalarından rahatsız olmalarıdır.

Köpekler Renkleri Nasıl Görür?

Köpeğin retinasında fazla rengi görebilmeye imkan tanıyan özellikler sınırlıdır. Bu nedenle insanlar kadar çok sayıdaki rengi algılamakta zorluk çekebilirler. Yine bir örnek verecek olursak, kırmızı ve çok yeşili görmede güçlük yaşayan köpeklere, bu özelliklerinden dolayı renk körü demek doğru değildir.

Geceleri avlanabilen köpeklerin gözlerinde özel bir tabaka bulunur. Bu tabakaya Tapedum Lucidum adı verilmektedir. Gözlerinin arka bölgesine düşen ışıkların yeniden retinaya yansıtılmasını sağlayan bu tabaka, ortamdaki ışığı tam 2 katına çıkarmaktadır. Bu sayede gece vakitlerinde rahat ve net bir görüş alanın sahip olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir