Köpek Bakımı
Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde pati bakımı önemlidir. Çünkü onlar da bizim gibi bakıma ihtiyaç duyarken bu durum hem yaz hem de kış ayları için geçerlidir. Özellikle de kavurucu yaz aylarında köpeklerin asfalt zeminde, kışın ise kar üzerinde yürümesi ya da hareket etmesi onların sağlığını doğrudan etkiler. Sonuç olarak köpeklerin pati bakımı doğru ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Zamanla çatlayabilen patilerde ayrıca tırnakların uzunluğu çok önemlidir. Şimdi sizlere köpeklerin pati bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Köpeklerin Pati Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde pati bakımı denildiğinde tırnaklardan önce pati altlarına dikkat edilmelidir. Eğer pati altları nemsiz kalırsa bazen kanamalar gerçekleşebilir. Köpeğinizin bu kanamalar nedeniyle acı çekmesini istemiyorsanız özel olarak üretilen nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz. Ancak insanlar için üretilen nemlendirici kremleri kullanmamanız gerekir. Bu kremler ciddi bir yumuşamaya neden olacağından farklı sorunları beraberinde getirebilir. Patilerine köpek nemlendirici uygularken masaj şeklinde sürmeniz yeterli olacaktır.

Bazen köpeğinizin patilerinde çizik ve kesik gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür problemlerde yapmanız gereken ilk şey, sorunlu bölgeye antibakteriyel sürmek ve o alanı temizlemektir. Steril bezle de sardıktan sonra köpeğinizi hemen veterinere ulaştırabilirsiniz.

Köpeklerde Tırnak Kesimi

Köpeklerin pati bakımından sonra tırnak bakımına da özen göstermeniz gerekiyor. Tırnakları uzamış bir köpeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. Aksi durumda kir ve bakteri biriken tırnaklar köpeğin sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Bazı hayvanseverler bu işlemi yaparken zorlanabilir. Haliyle ilk birkaç tırnak kesiminde mutlaka veteriner yardımı almanız gerekir.

Tırnak kesimi yaparken ayrıca pati arasında kalan ve zamanla kalınlaşan tüylerin de temizlenmesi tavsiye edilir.

Yaz ve Kış Aylarında Pati Bakımı

Kış aylarında köpeğinizin soğuğa maruz kalması, bazı sorunları beraberinde getirebilir. Özellikle de aşırı soğuk zeminde yürüyen köpeklerin patilerinde döküntü ve çatlaklar görülebilir. Haliyle köpeğiniz bu yüzden bir süre ağrı duyacaktır. Aynı durum sıcak mevsimler için de geçerlidir. Sıcak dönemlerde köpeğinizin asfaltta yürümesi, patilerde yanık ve yaraya neden olur. Bu gibi durumlarda antibakteriyel sabunla önce sorunlu alanı temizlemelisiniz. Ardından veteriner hekime ulaşarak alacağınız aksiyonları öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir