Köpek Sağlığı
Köpeklerde Öksürme

Köpeklerde Öksürme

Köpeklerde öksürme hayatlarının farklı dönemlerinde meydana gelebilecek, solunum yolları kaynaklı bir problemdir. Köpek sahipleri köpeklerinin çeşitli dönemlerde öksürdüklerini gözlemeyerek bunun nedenini anlamak adına çeşitli araştırmalar yapar. Öksürme insanlarda olduğu gibi köpeklerde de soludukları bir yabancı maddeyi vücuttan atmak için refleks olarak meydana gelen bir harekettir. Ancak köpeklerin geçmeyen öksürüklerinin altında daha ciddi hastalıkların yatıyor olabilir. Bu durumda öksüren köpekler gözetim altında tutulmalı, köpeğin öksürüğü geçmiyorsa veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Köpeklerde Öksürük Nedenleri

Köpeklerin öksürmelerini tek bir nedende anlamak mümkün değildir. Solunum esnasında boğazlarına yerleşen yabancı bir partikülü uzaklaştırmak adına öksürebilecekleri gibi, vücutlarında meydana gelen çeşitli enfeksiyonlarda öksürmelerinin nedeni olabilir. Eğer öksürük nöbet şeklinde gerçekleşiyorsa bu durum köpeğin nefes almasını engelleyeceği için vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmeniz gerekir.

Ancak köpeğinizin nöbet şeklinde değil, dönem dönem meydana gelen öksürüğüne çözüm bulabilmek için öncelikle öksürüğün neden kaynaklandığını anlamanız gerekir. 

  • Solunum esnasında boğazlarına yabancı bir cismin sıkışması,
  • Akciğer enfeksiyonları,
  • Tracheal Collaps adı verilen nefes borusunun yapısında meydana gelen daralma,
  • Barınak öksürüğü olarak anılan, bulaşıcı öksürük hastalığı,
  • Kalp yetmezliği başta olmak üzere çeşitli kalp hastalıkları,
  • Akciğer ve kalp parazit kurtları

Bu belirtilerden herhangi biri köpeklerin geçmeyen öksürüğünün sebebi olabilir. Köpeklerin sürekli olarak öksürüyor olmaları nefes alma problemine yol açması sebebiyle kısa süre içerisinde çözülmesi gereken bir sorundur. Bu durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmanız şiddetle önerilmektedir.

Köpeklerde Öksürme Nasıl Geçer?

Köpeklerin öksürüklerinin tedavisi ancak bu işte uzman, veteriner hekimler tarafından yapılabilir. Ancak köpeğinizin hayatınızda değiştireceğiniz çeşitli etkenler, öksürüğün azalmasını sağlayabilir. Bu değişiklikler için öncelikle köpeğinizin öksürüğünün nedenini anlamanız gerekir.

Eğer köpeğiniz boğazına kaçan herhangi bir yabancı madde dolayısıyla öksürüyorsa, maddenin çıkarılması durumunda öksürük ortadan kalkacaktır. Fakat köpeklerde öksürme nedenleri arasında akciğer ve kalp hastalıkları gibi çok daha ciddi problemler olabilir. Bu durumda öksürüğün tedavi edilmesi için, bu hastalıklara dair bir tedavi gerçekleşmesi gerekir. 

Köpeğinizi öksürük için veterinere götürdüğünüzde fiziki muayene gerçekleştirecek eğer ardından gerekli görürse röntgen, hemogram ya da bronoskopi gibi tetkikler isteyecektir. Tüm bu tetkikler köpeğinizin öksürüğünün nedeninin anlaşılması adına yapılır. Öksürüğün nedeni anlaşıldıktan sonra ise veteriner hekim gerekli gördüğü tedaviye başlayacaktır. Bu tedavi öksürüğün kaynaklandığı neden ile direkt olarak ilişkilidir. Dolayısıyla gerekli görülecek tedavi ilaç kullanımı olabilecekken, ameliyata gibi bir operasyon da olabilir.   

Köpek Öksürüğü Ne Zaman Tehlikeli Hale Gelir?

Pek çok köpek sahibi, köpeklerinin öksürmesinin ne zaman tehlikeli olduğu hakkında kafa karışıklığı yaşar. Spontane nadiren gelişen öksürüklerin köpekler için ciddi bir problem olmadığını dolayısıyla endişe duymanız gerekmediğini düşünebilirsiniz. Ancak köpeğiniz spontane değil düzenli ve durmadan öksürüyorsa, bu durumda müdahale etmeniz gerekir. Öksürük nöbetlerinin yanında eskisinden çok daha hareketsiz olması ve iştahsızlık yaşaması, köpeğinizin ciddi bir hastalık yaşıyor olduğuna dair belirtiler olabilir. 
Köpeğinizin öksürme nedenleri arasında kemik, top ya da dışarıda bulduğu herhangi bir cismi yutması olabilir. Yabancı cisimleri yutan köpekler, duydukları rahatsızlık sebebiyle de öksürebilir. Eğer bu durumdan şüpheleniyorsanız köpeğinizi veterinere götürerek röntgen çektirmeniz gerekir. Köpeklere öksürme esnasında kan gözlemliyorsanız, nefes alması normal değil ve zor şekilde gerçekleşiyorsa da köpeğinizin öksürüğünden endişelenmeniz gerekir. Eğer köpeğinizin kronik sağlık problemleri bulunuyorsa ve öksürüyorsa, bu durum hastalıkları ile ilgili olabilir. Bu gibi durumlarda köpeğinizi veteriner hekime götürerek, çeşitli tetkikleri yaptırmanız hayati bir öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir