Köpek Davranışları
Köpeklerde Mutluluk Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Mutluluk Belirtileri Nelerdir?

Patili dostlarımız bizim gibi mutlu olduklarında bu duygularını farklı yollarla gösterirler. Yani bazı tepkiler vererek ‘şu an mutluyum’ der gibi duygularını paylaşırlar. Bazı hayvanseverler köpeklerde mutluluk belirtileri hakkında bilgi sahibi olmadığı için bu yazımızda önemli bir konuya değinmek istedik. Elbette köpeklerin mutlu olduğunu anlamak çok basit gibi görünse de iyi bir gözlemci olmanızda yarar var.

Mutlu Olduklarında Gözlerinin İçi Güler

Köpeklerde mutluluk belirtileri arasında ilk olarak gözlerinin içine bakmanızı öneriyoruz. Sevgi göstergesi olarak bakışlarını değiştiren bu zeki canlılar her zamankinden daha fazla güven verir. Ayrıca heyecandan ve mutluluktan dolayı sık sık gözlerini kırpan köpeklerin insanlar gibi gülümsediğini de unutmayın. Bazen de ağız hareketlerine bakmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer ağzının açık, dilinin de dışarıda olduğunu görürseniz, köpeğiniz o an mutludur.

Sırt Üstü Yatarak Sevilmek İsterler

Bir köpek mutlu ise sırt üstü yatarak sevilmek isteyebilir. Aslında bu hareket neredeyse tüm köpek cinsleri için geçerlidir. Ancak sadece güven duydukları insanlara yaptıkları bu hareketi yabancılara karşı sergilemezler. Bu hareketin karşılığını alan köpekler sahipleriyle çok daha ilgili olur ve sürekli yanında gezer. Sonuç olarak tüm bu hareketler köpeklerde mutluluk belirtileri olarak sıralanabilir.

Bacaklarınıza Sarılırlar

Köpekler mutlu olduğu zaman doğrudan bacaklarınıza sarılırlar. Fakat bu hareketi de yine kendini yakın ve güvende hissettiği kişilere yaparlar. Sahiplerine karşı her zaman sadık olan köpekler eğer bacağınıza sarılıyorsa o an mutlu olmuş demektir. Bazen de bacağına sarıldığı kişinin yanında ayrılmamasını isteyebilirler. Yeteri kadar gözlem yaparsanız hangi duyguyu dile getirmek istediğini kolayca anlayabilirsiniz.

Oyun Oynamak İsterler

Köpekler sahiplerini gördüğü an mutlu olurlar. Bu nedenle oyun oynamak isterler. Özellikle de sahiplerini gördüklerinde zıplayan, hoplayan ve sağa sola amaçsızca koşan köpeklerin ciddi anlamda mutlu olduklarını unutmayın. Patili dostlarımız böyle yaparak aslında ilgi beklediğini de sizinle paylaşmaktadır. Haliyle onları yalnız bırakmak yerine oyun oynamalı ve aradığı sevgiyi göstermelisiniz. Bunun sonucunda aranızdaki bağın daha iyi olacağını da unutmayın.

Kuyruk Sallarlar

Köpekler mutlu oldukları zaman en çok kuyruklarını kullanırlar. Sağa sola salladıkları kuyruklarıyla o an ki mutluluğunu ifade eden köpekler sahiplerini gördüğü zaman kuyruğunu dikleştirmez. Yüzlerinde ise güzel bir gülümseme vardır. Ancak kuyruğunu dikleştiren köpekler bu durumda kendilerini tehlikede hissedecek ve korumak için her şeyi yapacak pozisyondadır.

Köpeklerde mutluluk belirtileri genel olarak bu şekildedir. Patili dostunuzu daha yakından tanımak isterseniz iyi bir şekilde gözlemlemeli ve her an ilgi ve sevgiyle yaklaşmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir