Köpekler
Köpeklerde Kuyruk Hareketleri

Köpeklerde Kuyruk Hareketleri

Köpeklerde kuyruk hareketleri bazen farklı anlamlar taşır. Aslında köpek sahipleri farklı kuyruk hareketlerini çoğu zaman göz ardı etmektedir. Ancak şirin dostlarımızın sergilediği bu hareketlerin her biri farklı anlam taşır. Özellikle de sevimli arkadaşlarımızla daha etkili bir iletişim için takip edilmelidir. Köpeğinizi daha iyi anlamak adına bu hareketleri izlemeli ve ihtiyaçlarını da karşılayabilmelisiniz.

Köpekler iletişim sırasında cümle kuramadığı için sahiplerinden bir şey talep etmek adına vücut dilini devreye sokar. Kuyrukları da bu ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı en önemli parçadır. Hem insanlarla hem de diğer köpeklerle iletişim kurmak adına tercih ettikleri kuyrukların hareket halinde olması, anal bezelerdeki feromon salınımını gerçekleştirir. Bu salınım sayesinde köpekler kendi arasında iletişim kurmayı sürdürür. Peki, köpeklerde en yaygın kuyruk hareketleri neler? Sorunun yanıtlarını yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Köpeklerde Yaygın Kuyruk Hareketleri Hangileri?

Köpeklerde kuyruk hareketleri genelde kısa hareketler, bir taraftan diğerine hareket ve dairesel hareket olarak sıralanmaktadır. Bunlara ek olarak yatay uzayan, kalkmış, rahat kuyruk, bacaklarının arasına alınan kuyruk hareketleri de vardır. Bu kuyruk hareketlerinin her birinin ne anlama geldiği alt başlıklarla paylaşılmıştır.

Bacaklarının Arasındaki Kuyruk: Bu kuyruk hareketi aslında herkes tarafından bilinir. Eğer bir köpek, kuyruğunu bacaklarının arasına alıyor ve saklıyorsa tehdit edilmiş veya korkmuş hissedebilir. Ayrıca size yaklaşıyorsa ‘korunmak istiyorum’ anlamına gelir.

Rahat Kuyruk Hareketleri: Kuyruğu bacaklarından uzakta olan bir köpek kendini sakin hisseder. Yani iç huzuru yakalamıştır. Ayrıca kuyruğu alçakta olan köpekler de aynı hislere sahiptir.

Alçakta Kalan Kuyruk: Hızlıca hareket eden ve bacakların arasında olmayan kuyruk, köpeklerde güvensizlik duygusunun varlığına işarettir. Bu durum çevrede minik dostunuzu rahatsız eden bir şeyin olduğunu göstermektedir.

Yatay Uzayan Kuyruk: Köpeğin kuyruğu gevşekse herhangi bir şeyin ilgisini çektiği anlamı taşır.

Kalkan Kuyruk Hareketi: Köpeklerde kalkmış kuyruk her zaman otorite işareti anlamına gelir. Bir sürünün varlığı söz konusu ise kalkmış kuyruğa sahip olan köpek sürünün başı olduğunu hissettirir. Bu durumda köpeğe bir şey yaptırmak istiyorsanız dikkatli olmanızda yarar var.

Kısa Kuyruk Hareketleri: Köpeğinizin kuyruk hareketleri kısa hareketlerle devam ediyorsa saldırı hazırlığındadır. Ayrıca dişlerini gösteren ve kulaklarını da arkaya atan bir köpekle karşılaştıysanız hızlıca o bölgeyi terk etmenizde yarar var.

Yanlara Doğru Hareket Eden Kuyruklar: Bir köpeğin kuyrukları hızlı bir şekilde yanlara doğru hareket ediyorsa iki farklı anlam taşır. Birinci ihtimal gerginlik ve endişedir. İkinci ihtimal ise heyecanlı ve mutlu olmasıdır. Köpeğinizin eğitiminde sabırlı ve anlayışlı olursanız bu hareketin ne anlama geldiğini daha net bir şekilde algılamanız mümkündür.

Dairesel Kuyruk Hareketleri: Köpeğin kuyruğunu kaldırması ve dairesel hareketler yapması, oynamak istediğinin göstergesidir. Eğer köpeğinizde dairesel kuyruk hareketleri varsa mutlaka onunla oynamaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir