Köpek Davranışları
Köpeklerde Kaygı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Kaygı Belirtileri Nelerdir?

Köpekler tıpkı bizler gibi anlık değişebilen duygulara sahiptir. Bazı hareketleriniz ya da ortamda onun hoşuna gitmeyen herhangi bir durum doğrudan kaygıya sebep olabilir. Bu yazımızda köpeklerde kaygı belirtileri nelerdir sorusunu ele alırken onların nasıl sakinleşebileceği hakkında da önemli bilgiler aktarıyor olacağız. İlk olarak köpekler veterinere gitmeden önce kaygılı olabilir. Ayrıca havai fişeklerden, arabalardan, gök gürültüsünden ve fırtınadan da rahatsız olabildiği için endişeli bir hâle bürünebilir. Sakinleşmeleri adına başvurmanız gereken çok sayıda işlemin olduğunu da unutmayın. Yapmanız gereken ilk şey, davranışlarını yorumlamak ve gözlemlerin ardından hangi duruma ne kadar tepki verdiğini öğrenmektir.

En Çok Görülen Kaygı Belirtileri

Köpeklerde kaygı belirtileri;

  • Patilerde terleme
  • İnleme
  • Kambur durma pozisyonu
  • Kaşların çatılması
  • Gözleri kaçırma
  • Göz bebeklerinde irileşme
  • Bağırsak sorunları
  • Kulakları geriye atma ya da aşağıya indirme olarak sıralanmaktadır.

Eğer sıraladığımız bu belirtileri köpeğinizde gözlemliyorsanız muhtemelen kaybı belirtileri başlamıştır. Kaygının sebebine bakarak alacağınız aksiyonlara dikkat etmenizde yarar var. İlk olarak köpeğiniz eve gelen bir kişiden dolayı kaygı ve endişe duymuşsa farklı bir odaya götürmenizi öneriyoruz. Ya da farklı bir ses nedeniyle korkan patili dostunuzu sakinleştirmek için hemen müzik açabilirsiniz. Görüldüğü üzere aslında tek sorun, köpeğinizin neden strese girdiğini anlamaktır. Daha sonra alacağınız aksiyonlar sayesinde sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bu önerilere uyarken patili dostunuz hala endişe duyuyorsa vakit kaybetmeden bir veterinere gitmenizde yarar var.

Köpeklerde Kaygıyı Önleme Yolları

Uzmanlar köpeklerde kaygıyı önlemek için bazı tavsiyeler paylaşmıştır. İlk olarak yavruluk döneminde yeteri kadar eğitim almayan köpeklerin sürekli kaygılı olabileceği düşünülmektedir. Bu durumda hem uzman eğitmenlerden hem de veterinerlerden destek almanız tavsiye edilir. Bunlarla beraber normal şartlarda köpekler herhangi bir sürüye üye olduğunu düşünmektedir. Haliyle sahiplerinin korkulu ya da endişeli olması halinde aynı tavırları takınabileceği unutulmamalıdır. O halde endişeli olduğunuz durumlarda olumsuz hareketlerinizi köpeğe yansıtmamanız gerektiği uzmanlarca da hatırlatılmaktadır. Kaygı halinde yapmanız gereken ilk şey, nefes egzersizlerine başvurmak ve ilerleyen süreçte gerekirse bir psikiyatriye görünmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir