Köpek Bakımı
Köpeklerde Kaka Yeme Davranışı

Köpeklerde Kaka Yeme Davranışı

Köpeklerde kaka yemek, pek çok nedene bağlı olarak köpek sahipleri tarafından sık sık gözlenmektedir. Bu durum doğal olarak köpek sahiplerinde bir endişe hissiyatı da meydana getirmektedir. Kelime anlamı olarak bir dışkıyı yemek anlamına gelen kaprofaji, kedilerde nadir görülen ve köpeklerde sık sık görülmekte olan bir çeşit davranış bozukluğudur. Kaprofaji, kolay bir şekilde alışkanlık haline dönüşebilecek bir problemdir. Bazı köpeklerin yalnızca kendi kakalarını değil, diğer başka hayvanlara ait olan dışkıları da yeme eğilimi vardır. Bu durum, parazit enfeksiyonları da dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir.

Köpekler Neden Dışkı Yer?

Kaprofaji; iyi beslenmeyen köpeklerde, özellikle diyetlerinde yeteri kadar protein ve mineral almamı olan köpeklerde yaygındır. Madde kaybı ve emilim bozukluğu gibi bazı sindirim sistemi sorunları olduğunda da görülebilir. Her iki durumda da amaç, vücudun besin ihtiyaçlarını karşılamaktır. Köpeklerde kaka yemek köpeklerin sürekli olarak kafeste kilitli kalması, aşırı stres altında olması ve yetersiz beslenmesi durumunda da sıklıkla görülen bir durumdur. Bu tür problemlerden mustarip köpeklerde tekrarlayan parazit enfeksiyonları, kusma eğilimi, ishal olma ve ağız kokusu gibi olumsuz belirtiler kendiliğinden görülebilir.

Köpeklerin kaka yemesinin bir başka normal nedeni de, diğer organizmaların dışkılarının kendileri için faydalı olan besinleri içermesi ve kakanın tadını sevmeleridir. Atlar ve kediler gibi diğer hayvanların dışkıları, köpekler için faydalı olabilecek bazı besinler içerebilir, ancak dışkı zararlı bakteriler de içerebileceğinden bu davranış durdurulmalıdır. Davranış durdurulamıyorsa uzman bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. 

Köpeğinizi daha önce evde kaka yapmış olduğu için bir şekilde cezalandırdıysanız veya köpek sizden önceki sahipleri tarafından herhangi bir cezalandırılma durumunda kaldıysa, kendi kakasını yemeye başlayabilir. Yavruyken aldıkları cezadan korktukları için kaka yemeyi öğrenen köpekler, bu alışkanlıkları yetişkinliğe de taşıyabilirler. Köpekler bazen kaka yemenin bir oyun olduğunu düşünebilir. Bu süreç, özellikle köpek sahipleri kaka yiyip köpeğe yaklaştıklarında tepki gösterdikçe, köpekler için eğlenceli bir oyun sanılır. Köpek sık sık sahibinden kaçarak kovalamaca başlatır. Son olarak, köpeğiniz sizinle vakit geçirmek ve dikkatinizi çekmek için kakasını yiyebilir.

Köpeklerde Dışkı Yeme Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Bir sorunu çözmek için, sorunun nedenini çok iyi analiz etmek ve bu yönde çözümler aramak gerekir. Eğer kaprofajinin psikolojik bir kökeni varsa bu faktörlerin ortadan kaldırılması için öncelik verilmesi gerekir. Beslenme yetersizlikleri gibi durumlarda dengeli bir kuru gıda seçimi vücudun tüm ihtiyaçlarını son derece karşılayabilir. Aynı zamanda doktorunuz tarafından uygun görülen vitamin ve mineral takviyelerinin düzenli kullanımı da sorun olasılığını en aza indirecektir.

Köpeklerde kaka yemek sorunu devam ederse, dışkıyı kontrol etmek ve dışkıda sindirilmemiş yiyecek olup olmadığını görmek için veterinerinizi ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Çünkü sindirilmemiş gıda tespit edilirse, doktorun tüm vücudu sorun için kontrol etmesi ve uygun diyeti uygulaması gerekebilir. Düzenli olarak köpeğin gezinmekte olduğu alanları temizlemeli, beslendikten sonra yürütmeli ve uzak bölgelerde dışkılamasını sağlamalısınız. Aynı zamanda yürürken köpek için ağızlık kullanmalı, stres analizleri de yapılmalıdır. Mümkün olduğunca sevimli dostunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir diyet uygulamalısınız. Diyet noktasında özel dikkat gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir