Köpekler
Köpeklerde Havlama Nedenleri

Köpeklerde Havlama Nedenleri

Her canlının bir iletişim yöntemi ve sesi vardır. Köpekler içinde bu havlamadır. Doğaları gereği köpekler havlayacaktır, hiç kimse bir köpeğin tamamen sessiz kalmasını ya da hiç havlamamasını beklememelidir. Bu küçük bir çocuğun hiç konuşmamasını beklemek gibi bir şeydir. Fakat bazen havlama bir sorun haline dönüşebilir. Bu durumda bazı davranışsal ve medikal müdahaleler yapılabilir. Önemli olan konu köpeğinizin neden havladığını tespit etmektir.

Köpekler Neden Havlar?

Havlama köpekler için bir iletişim modelidir ve herhangi bir olaya tepki olarak çeşitli şekillerde havlayacaklardır. Havlamanın tonu, süresi, türü, tekrarlama sıklığı gibi faktörler nedeni hakkında bizlere bilgi verir. Köpeğini iyi tanıyan bir köpek sahibi büyük ihtimalle köpeğinin neden dolayı havladığını rahatlıkla anlayacaktır.

Korku ve Alarm: İnsanlar ve diğer canlılar gibi köpekler de korku gibi çeşitli duygusal kavramlara sahiptir. Köpeğinizin korkmasına sebep olan ve onu ürküten herhangi bir tehdit ve durum ile karşılaştığında havlar. Bu tür havlama genellikle normal tonlarda olur. Sadece köpeğinizin kendi bölgesinde değil, her yerde görülebilir.

Yalnızlık ve Can Sıkıntısı: Özellikle evde ve bahçede bakılan köpeklerde görülür. Sahibinin uzun süre yanında olmaması, gün içinde sürekli olarak yalnız kalması yani vakit geçirecek veya oynayacak bir arkadaşının olmaması köpekleri havlamaya itebilir. Bu yalnızlık ve mutsuzluk köpekleri havlamaya itebilir. Bu havlama genellikle uzun aralıklar ile ama uzun süreli olarak olur.

Bölge Koruma: Köpekler doğaları gereği bölgelere ayrılmıştır ve bölgelerini koruma içgüdüleri vardır. Sokaktaki köpekler için bu durum çok daha belirgindir. Ancak bahçe veya evde bakılan köpeklerde de bu durum görülebilir. Bu köpekler belirli bir sınırı kendi alanları olarak belirlemiştir ve bu sınırı korumak isterler. Eğer bir tehdit unsuru yani yabancı bir insan, köpek veya canlı bu sınıra yaklaşırsa havlama ile sınırını korumaya çalışır. Tehdit bu sınıra yaklaştıkça havlamanın şiddeti ve sıklığı daha da artar. Bu tarz havlamalarda köpeğiniz genellikle agresif bir görünüm içerisindedir.

İstek ve Talep: Köpeğiniz sizden herhangi bir şey istiyorsa bunu dile getirmenin en kolay ve etkili yolu havlamadır. Örnek olarak dışarı çıkmak istediğinde, oyun oynamak istediğinde, mama istediğinde havlayarak bu talebi iletir. Bu havlama genellikle sahibinin karşısında ve oturur pozisyonda olur.

Selamlama ve Oyun: Köpekler karşısındaki insanı veya diğer bir canlıyı selamlamak amacı ile havlarlar. Bu havlama mutlu ve sevecen olmaktadır. Genellikle kuyruk sallama gibi hareketler ile beraber görülür.

Anksiyete ve Davranış Bozukluğu: İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de çeşitli psikolojik sorunlar görülebilir. Yani köpeğiniz herhangi bir nedene bağlı olarak depresyona girebilir. Bu durum çeşitli şekillerde kendisini belli eder. Bazen havlama da bu belirtilere eşlik edebilmektedir.

Ağrı ve Acı Hissi: Çeşitli sorun ve hastalıklara bağlı olarak köpeğiniz ağrı yaşıyor olabilir. Bu durumda bir tepki olarak veya olayı anlatmak amacı ile havlayabilir.

Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde havlamanın nedenleri genellikle davranış ile alakalıdır. Köpek sahibi yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak nedeni az çok tahmin edebilir. Yapılması gereken ise mümkün olduğunda bu nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Köpekler psikolojik olarak hassas canlılardır ve çabuk etkilenirler. Bu nedenle ceza yerine ödüllendirme ile sorunu çözmek doğru olacaktır. Eğer bir hastalık veya sorundan kaynaklı ağrı gibi bir durum söz konusu ise bunun tedavi edilmesi gerekir.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir