Köpek Sağlığı
Köpeklerde Böbrek Taşları

Köpeklerde Böbrek Taşları

Böbrek taşları insanlarda olduğu gibi köpeklerde de en sık görülen üriner sistem problemlerinden birisidir. Tıbbi olarak nefrolitiazis olarak adlandırılan durumda böbreklerde kristal veya taş kümeleri gelişir. Böbrek fizyolojik olarak, her biri kılcal kan damarlarından ve bir dizi tüpten oluşan binlerce nefrondan oluşur. Bu nefronlar kanallar aracılığı ile idrarı böbrek kanallarına, böbrek kanalları da renal pelvise taşır. Buradan sonra ise üreter, idrar kesesi ve üretra aracılığı ile dışarı atılır. Böbrek taşları çok küçük olduklarında belki fark edilmeyebilir ama bu kanallarda ve sistemde tıkanıklara neden olduğunda ciddi semptom ve komplikasyonlar kaçınılmazdır.

Köpekler böbrek taşlarına karşı oldukça hassas olan canlılardır. Irklar arasında da duyarlılık farkları söz konusudur. Yorkshire Terrier, Lhasa Apsos ve Miniature Poodle ırkları kalsiyum oksalar taşlarına daha yatkındır. Dalmaçyalı, Yorkshire Terrier ve English Bulldog ırkları da yine ürat taşlarına daha yatkın olan ırklardır.

Köpeklerde Böbrek Taşı Nedenleri

Böbrek taşı oluşumunda bir dizi etken ve faktör rol oynamaktadır. Taşı oluşturan mineralin aşırı şekilde alınması, idrar ve kanda artmış olan kalsiyum düzeyi, yüksek alkali özelliğe sahip besinler ve diyet programı, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşı oluşumunda etkili olan faktörler arasındadır.

Köpeklerde Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşları herhangi bir komplikasyona neden olmadığı sürece pek belirti vermez. Sadece muayene esnasında şans eseri tespit edilebilir. Fakat taşların büyüklüğü arttığında ve taşlar çoğaldığında belirtilerde ortaya çıkmaya başlar. Böbrek taşı olduğunda görülen belirtiler vardır. Birde ilave olarak üriner sistemde tıkanıklık oluşturduğunda ortaya çıkan belirtiler söz konusudur.

Köpeklerde böbrek taşı olduğunda ortaya çıkabilecek olan başlıca belirtiler aşağıda yer almaktadır.

  • İdrar yapma esnasında ağrı ve acı hissinin ortaya çıkması.
  • Sık sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları.
  • İdrarda kan görülmesi.
  • Sık sık idrara çıkma ama her seferinde az miktarda idrar yapma.

İlk belirtiler genellikle bu şekilde ortaya çıkar. Ciddi böbrek taşlarında ve tıkanıklık geliştiğinde genel belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Halsizlik, iştahsızlık, ciddi ağrı ve acı hissi, sarılık, hareket etmede isteksizlik karşımıza çıkabilecek olan belirtiler arasındadır.

Köpeklerde Böbrek Taşı Teşhis ve Tedavisi

Belirtiler ortaya çıktığında bu durumdan şüphe duyulur. Fiziksel muayene ve laboratuvar testleri ile beraber görüntüleme yöntemleri teşhis açısından oldukça önemlidir. Ultrason ve röntgen kesin tanı konmasını sağlar. Yine idrar muayenesinde ciddi oranda kristal görülmesi de tanı için önemli ipuçları vermektedir.

Tedavide taşın türü, büyüklüğü, taş sayısı ve taşın yerleştiği noktalar dikkate alınarak farklı seçenekler düşünülebilir. Medikal tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri bu dorunda kullanılabilmektedir. Taşların eriyerek vücuttan atılmasını sağlayabilecek bazı ilaçlar vardır. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumlarda ise eğer komplikasyonlarda varsa cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelecektir. Cerrahi tedavide farklı seçenekler vardır.

Böbrek taşının oluşumunda ve tekrar etmesinde beslenme programının da önemi büyüktür. Bu nedenle her dönemde beslenmeye önem vermek, mama seçimine dikkat etmek ve gerektiğinde muayene ettirerek veteriner hekimlerin önerdiği özel diyet mamaları kullanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir