Köpek Beslenmesi
Köpekler Yoğurt Yiyebilir mi?

Köpekler Yoğurt Yiyebilir mi?

Köpekler yoğurt yiyebilir mi sorusu insanlar tarafından merak edilmektedir. Köpekler mamalar dışında insanların yediği pek çok besini tüketebilir. Hatta bazı besinler köpekler için oldukça faydalıdır. Fakat köpeklerin tükettiği belirli besinler zararlı olabilir. 

Yoğurt ile Beslenmek

Köpekler yoğurt yiyebilir mi konusu sahipler açısından merak konusu haline gelmiştir. Çünkü kediler için fazla yoğurt tüketmek zararlı olabilir. Bu durum köpekler için geçerli değildir. Yoğurdun içerisinde oldukça fazla protein ve kalsiyum bulunmaktadır. Bununla birlikte yoğurdun içerisinde yer alan probiyotikler sindirim sistemi için faydalıdır. Bu durum köpekler için de geçerlidir. Kalsiyum ve protein köpekler için oldukça önemli besin maddeleridir. Kas gelişimleri, kemik gelişimleri ve sağlıklı olmaları açısından yoğurt yemek zararlı değil aksine faydalıdır. 

Fakat köpeklere yoğurt verilirken herhangi bir yapay tatlandırıcı, özellikle şeker gibi besinler içermediğine dikkat edilmelidir. Köpeklere verilecek olan yoğurdun doğal ve sade olması gerekmektedir. Özellikle meyveli yoğurtlar gibi yoğurt türlerinin içerisine eklenen şekerler insanlar için ne kadar sağlıksızsa köpekler için de o kadar sağlıksızdır. Aynı zamanda şeker içerisinde yer alan ksilitol maddesi köpekler için oldukça toksik bir maddedir.

Yoğurt konusunda tartışmaların bu kadar fazla olmasının bir diğer nedeni de köpeklerde laktoz intöleransının olmasıdır. Yani yoğurt içerisinde yer alan bir madde köpeğin bağışıklık sistemine zarar verebilir. Bu durum köpeklerde yoğurdua alerjisi var olarak da tanımlanabilir. Yani yoğurt yiyen köpeklerin sindirim sistemlerinde yavaşlama, karın bölgesinde şişkinlik, gaz gibi problemler görülebilmektedir. Eğer köpeğin laktoza herhangi bir intöleransı yoksa yoğurt yemek köpekler için oldukça faydalı olacaktır. Bununla birlikte bazı köpek türlerinde et ve et ürünlerine karşı alerji çıkabilmektedir. Özellikle bu tür köpeklerde yoğurt beslenme alışkanlıkları içerisinde kesinlikle bulunmalıdır. Yoğurt protein, kalsiyum dışında bağışıklık sistemini de oldukça artıran bir besindir.

Köpekler İçin Yoğurt Zararlı Mı?

Köpekler yoğurt yiyebilir mi konusunda köpeklerin metabolizmaları da önemlidir. Yoğurt köpekler için toksik bir madde olmasa da köpeğin sindirimi bu duruma alışkın değilse zor olabilir. Köpekler çok uzun süre süt ve süt ürünleri içermeyen besinleri tüketmediği zaman laktoz maddesini sindirmek onlar için zorlaşabilir. Bu sebeple de laktoz içeren bir besin alan köpekte kusma, ishal, gaz gibi belirtiler görülebilir. Köpekler süt, yoğurt tükettiği zaman bu gibi belirtiler gösterirse veteriner hekime başvurmak gerekir. Köpekler süt ürününde olduğu gibi herhangi bir yağ içeriğinde de bu gibi belirtiler gösterebilmektedir. 

Örneğin bir köpeğe çok fazla yağ verildiği zaman mide rahatsızlığı gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bununla birlikte pankreatit hastalığına da yakalanabilirler. Bir köpeğin laktoz yüzünden mi yoksa farklı bir besin yüzünden mi bu belirtileri gösterdiği tespit edilmelidir. Yoğurt içerisinde köpekler için toksik olan herhangi bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle yoğurt köpekler için faydalı olacaktır. Fakat köpeğe ilk defa yoğurt verilecekse bunu yavaş yavaş alıştırmak köpeğin sindirim sistemi için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir