Köpek Bakımı
Köpekler Neden Ulurlar?

Köpekler Neden Ulurlar?

Köpekler neden ulurlar konusunu yeni köpek sahiplenenler oldukça merak eder. Her köpek ulumasa da bazı cins köpekler tepki olarak uluma refleksi verir. Uluma özellikle apartmanda yaşayan kişiler için sorun oluşturabilir. Bu nedenle köpek sahipleri köpeklerin uluma sebeplerini öğrenerek ulumamaları için gerekli olanları yapmaya özen gösterir.

İletişim Kurmak İstediklerinde

Özellikle sokak köpekleri gece boyunca kurt gibi ulurlar. Kurt geninden gelen köpekleri diğer hayvanlarla iletişime geçebilmek için ve bulundukları bölgeyi belirleyebilmek için ulurlar. Diğer köpekler de aynı şekilde tepki vererek birbirlerine ulaşırlar.

Yardım İstediklerinde

Köpeklerin ulumalarının bir diğer nedeni iste yardım istemeleridir. Köpek yaralandıysa, zor durumdaysa ya da herhangi bir problemi varsa seslerini duyurabilmek için ulurlar. Dışarıdan bakıldığı zaman köpekte herhangi bir problem gözlemlenmiyorsa fakat köpek hala ulumaya devam ediyorsa bu köpekte iç hastalıklarıyla ilgili bir rahatsızlık belirtisi görülebilir. Bu nedenle sürekli uluyan köpeğin herhangi bir rahatsızlığı var mı yok mu diye veteriner hekime götürüp danışmak gerekir. Erken teşhis köpeğin hayatını kurtarır. 

Tepki Göstermek İçin

Köpekler neden ulurlar konusunda sebep olarak verilebilecek bir diğer yanıt da tepki göstermeleridir. Köpekler bir diğer köpeğin ulumasına ya da köpeğe karşı yönlendirilen bir sese tepki göstermek için de uluyabilir. Köpekler itfaiye sireni, polis ya da ambulans gibi yüksek sesleri duyduklarında da ulumaya başlayabilir. Bu sesler daha da yaklaştığı zaman köpeklerin uluma miktarı da artış gösterir.

Bulundukları Yeri Belli Edebilmek İçin

Özellikle vahşi doğada bulunan köpekler sürü şeklinde hareket ederler. Parça parça bölünmüş olan sürüler kendi yerlerini belli edebilmek için ulurlar. Kendi sürüsünden olan diğer köpeklerin de bulundukları yere gelmeleri için ulurlar. Evcil köpeklerde de bu durum gözlemlenir. Evde yalnız kalan bir köpek aile bireyini sürüsü olarak hissettiği için onları eve çağırmak amaçlı ulurlar. Bu durum genelde komşular tarafından gözlemlenir. 

Yabancılara Karşı

Köpekler tanımadıkları insanlara ya da diğer hayvanlara karşı da bir savunma mekanizmasına girerler. Bu durumda da ulurlar. Kendilerini ya da etrafını tehdit altında hissettikleri zaman aile bireylerini bilgilendirmek için uluduğu uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Sokak köpekleri, yaşadıkları bölgeyi işgal eden diğer köpekleri uzaklaştırmak için de uluma davranışı göstermektedir.

İçgüdüsel Uluma

Köpekler kurt geninden geldikleri için geçmişteki vahşi yaşantılarını içgüdüsel olarak hala taşırlar. Bu nedenle belli durumlarda herhangi bir uyaran olmasa bile uluma davranışı sergilerler. Hatta kurt geni daha baskın olan köpeklerde bu durum daha çok görülür. Örneğin alman kurtları evde durup dururken ulumak isteyebilir. Köpek bir anda ulumaya başlayıp sonradan yeniden susup etki haline dönüyorsa içgüdüsel olarak uluyor denilir. Aynı zamanda sokak köpeklerinin sesini duydukları zaman da yine içgüdüsel olarak ulurlar.

Yüksek Sese Tepki

Köpekler neden ulurlar sorusu özellikle ezan sesi gibi yüksek ses duydukları zaman ulumaya başlamaları nedeniyle de merak edilir. Hem sokak köpekleri hem de ev köpekleri ezan sesine tepki verir. Köpekler yüksek sese karşı aşırı hassastır. Bu nedenle siren, ezan gibi çok yüksek sesli gürültülerden rahatsızlık duyarlar. Köpekler ezan sesini duyunca hem havlar hem de ulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir