Köpek Bakımı
Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır sorusu her köpek sahibinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Özellikle köpeklerin suyu çok sevmeleri için yıkanmak istemeleri de çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Fazla ya da az yıkanmak köpekler için zararlı bir durum olduğu için ne sıklıkla yıkanmaları gerektiği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü köpeklerin deri yapısı insanların deri yapısından daha farklıdır. Bu sebeple fazla ya da az yıkamak onlar için kötü sonuçlar doğurabilir. 

Köpekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır konusu aslında mevsime göre ve köpeklerin dışarıya çıkma sıklığına göre değişebilir. Özellikle çok fazla dışarı çıkmayan ya da dışarıdayken kendini çok fazla kirletmeyen köpekleri sık sık yıkamamak gerekir. Çünkü köpeklerin derilerinde ter bezi bulunmaz. Bu da onların sık sık yıkanmaması gerektiğini gösteren bir konudur. Bu nedenle köpeği sürekli olarak yıkamak yerine köpeğin diğer bakımlarının düzenli olarak yapılmasına dikkat etmek gerekir. Tüy bakımı, tırnak bakımı ve diş bakımı aslında köpekler için yıkanmaktan daha önemli faktörlerdir. 

Bu bakımlar ihmal edilirse ve sadece yıkanarak tüm bakımın bitirilmiş olduğu düşünülürse köpekler için büyük hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar sonucunda da köpekler ölümle karşılaşabilir. Bu sebeple yıkamadan önce düzenli bakım mutlaka yapılmalıdır. Köpeklerin ne sıklıkla yıkanmaları gerektiği konusunda mevsim çok önemlidir. Sıcak yaz aylarında köpeklerin 3 ya da 4 haftada 1 kere yıkanmaları gerekir. Kış aylarında ise soğuk sebebiyle hastalanmamaları için 6 ya da 8 haftada 1 kere yıkanmaları gerekir. Bu sıklıktan daha fazla yıkanırlarsa hem köpeklerde çeşitli sağlık sorunları görülür hem de tüy ve deri yapıları bozulacağı için canlılığını yitirir. Aynı zamanda sürekli olarak yıkanmak kulak yolu iltihabı ve mantar hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Köpekler sürekli olarak yıkandığı zaman kendilerini temizleyebilme özelliklerini de unuta bilir. 

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır konusundan sonra köpeklerin nasıl yıkanması gerektiği konusu da hayvan severler tarafından merak edilmektedir. Köpek yıkamak için ilk olarak köpek şampuanı, köpek yıkama küveti, havlu ve köpek yıkama fırçası gibi malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir. Ardından köpeğin yıkanacağı alan bir ılık su yardımıyla hazırlanmalıdır. Köpeği yıkamaya başlamadan önce tüylerinin bir fırça yardımıyla açılması gerekir.

 Özellikle uzun süre yıkanmadıysa birbirine dolaşan tüyler banyo sonrasında daha zorlu hale gelebilir. Köpeği suyun ısısına alıştırabilmek için hafifçe ıslatmak gerekir. Daha sonra ona en uygun olan köpek şampuanı ile köpeğin tüm tüyleri sakin bir şekilde temizlenmeye başlanmalıdır. Yavaş ve nazik hareketlerle bu işlemin gerçekleştiğinden emin olunmalıdır. Ardından köpeğin tüylerinden tüm şampuan gidecek şekilde durulanmalıdır. Yıkama işlemiş tamamlandıktan sonra havlu yardımıyla kurtulmalıdır. Havlu ile alınabilen tüm su alındıktan sonra tüyler kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır. Fön makinesi gibi aletlerle kurutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir