Köpek Bakımı
Köpekler İçin Kemik Yemek Zararlı Mı?

Köpekler İçin Kemik Yemek Zararlı Mı?

Köpekler için kemik yemek zararlı mı konusu sadece köpek sahipleri tarafından değil dışarıda köpek besleyen hayvan severler tarafından da oldukça merak edilen bir konudur. Genel olarak köpeklerin kemiği severek tükettiği görülür. Fakat kemik yemenin kendince zararları ve yararları olabilir. Hayvan severler bu ikilemde kaldığı için köpeklere kemik verip vermeme konusunda da kararsız kalmışlardır.

Köpeklere Kemik Verilmeli Mi?

Köpekler için kemik yemek zararlı mı diye bakıldığı zaman aslında köpeklerin sindirim sistemi kemiği sindirmeye elverişli değildir. Bununla birlikte kemik ısırıldıkça sivrileşir ve köpeğin ağzına, midesine, sindirim sistemlerine zarar verebilir. Bağırsak ya da mide gibi önemli organların kemik yüzünden delinmesi ya da yırtılması olası bir durumdur. Mide yırtıldığı zaman midede çeşitli enfeksiyonlar da görüle bilir. Bununla birlikte ısırılmadan direkt olarak yutulan kemikler de köpeğin boğulmasına neden olabilir. Ya da kemikler yüzünden köpekler mide kanaması, kabız, nefes borusunun delinmesi, dişlerin kırılması gibi sorunlarla karşılaşabilirler. 

Kemiğin zararları dışında köpeğe bazı yararları da bulunmaktadır. Kemiği çiğnemek köpeklerin çene kemiklerini ve dişlerini güçlendirir. Kemikler köpeklerin diş etlerinin ve dişlerinin temizlenmesini sağlayarak sağlıklı kalmasına neden olur. Kemik çiğnenirken köpeklerin diş taşları da parçalanır. Diş taşları diş üzerinde çok fazla durduğu zaman bir süre sonra diş kaybına yol açar. Kemik sayesinde diş kaybı da görülmez. Aynı zamanda kemik içerisinde kalsiyum, fosfor gibi yararlı mineraller de bulunmaktadır. Bu mineraller sindirim problemlerinin ve mide sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Kemik doğru bir şekilde tüketildiği zaman aslında köpekler için yararı olabilir. 

Köpeğe Kemik Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler için kemik yemek zararlı mı konusunda aslında doğru bir şekilde tüketildiği zaman yararlı olabileceği söylenir. Bu nedenle köpeklere kemik verirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Köpeğe kontrollü ve ölçülü bir şekilde kemi vermek gerekir. Köpeğe kemik verirken özellikle boyutlarına çok dikkat etmek gerekir. Kemiğin çiğnenerek yutulması gerekir. Direkt olarak yutulan kemikler köpeklerin sağlığı açısından oldukça olumsuzdur. Köpeğe verilen kemik çok pişirilmemelidir. Kemiğin işlevli olabilmesi için sert ve çiğnenebilir bir durumda olması gerekir. Çok pişmiş olan kemikler ise oldukça yumuşak hale gelecektir ve köpek o kemiği ısırmadan yutacaktır. Eğer köpeğin ağız sağlığı için kemik verilecekse kesinlikle bu gibi durumlara dikkat etmek gerekir. 

Çiğ kemik ise çeşitli hastalıklar taşıyabilir. Bu gibi hastalıklarla karşılaşmamak için de kemiğin suda az haşlanmış bir şekilde köpeğe verilmesini gerektirir. Az haşlanmış kemiğin köpekler tarafından çiğnenmesi de daha keyifli hale getirecektir. Köpeğe kemik verirken direkt yutmamasına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle köpek kemik yerken sahibi tarafından kontrol altında olmalıdır. Köpek kemiği çiğnemeli ve kemirmelidir. Herhangi bir parçasını yutmamalı ya da yememelidir. Bu koşullar sağlandığı zaman haftada 2 kere verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir