Köpek Davranışları
Köpekler Çim Yer mi?

Köpekler Çim Yer mi?

Köpekler gün içinde alışık olmadığımız bazı hareketler sergileyebilir. Bunlardan biri de çim yemeleridir. Normalde etobur olan köpeklerin bazı nedenlerden dolayı çim yeme isteklerinin olduğu düşünülmektedir. Yine de çim yemelerinin tam nedeni bilinememektedir. Köpekler her ne kadar premium mamalarla beslense de bazen kaçamak yaparak ot ve çim yedikleri unutulmamalıdır. Şimdi bu süreç hakkında biraz daha detaylı olarak bilgi paylaşmaya devam edelim.

Köpekler Neden Çim Yer?

Köpekler hem çim hem de normal otlardan tüketebilir. Bazı veterinerler bu durumun, besin değeri eksikliğinden kaynaklandığını düşünmektedir. Ancak eksiksiz ve kaliteli mamalarla beslenen köpeklerde bile bazen çim tüketme alışkanlığının olduğunu söylemek mümkündür. O halde köpekler aslında otların lezzetini sevdiği için çim tüketme ihtiyacı duyabilir. Buna ek olarak köpeklerin ot yemesi, sahiplerini korkutmamalıdır. Bu tamamen doğal bir süreçtir ancak köpeğiniz ot yedikten sonra kusmaya başlıyorsa mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmelidir.

Bazı köpekler çim yedikten sonra doğrudan kusma eğilimi gösterir. Bu durumun aslında kasıtlı olarak bir kusma girişimi olabileceğini söyleyen uzmanlar, köpeğin rahatsız olan midesinin temizlemek için böyle bir harekete başvurabileceğini aktarmaktadır. Eğer köpeğiniz çim yedikten sonra kusuyor fakat sorun yaşamıyorsa, midesini rahatsız eden bir şeyin olduğu düşünülebilir. Yine de kusma durumunda vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmanız önerilir.

Patili dostlarımızda sıkça görülen bağırsak problemlerine karşı çim tüketebildikleri söylenebilir. İç parazitler aslında köpekleri rahatsız eder. Köpekler de çim tüketerek iç parazitleri dışarı atmaya çalışabilir. Çim yedikten sonra kendini mutlu hisseden bir köpeğiniz varsa endişe duymamalı ve birkaç gün boyunca hareketlerini gözlemlemelisiniz.

Sadece bağırsak sorunları nedeniyle değil, mide ve gaz sorunları sebebiyle de çim tüketebilen köpekler, bu durumdan kaynaklı acı çekebilir. Midesini rahatlatmak için ot yiyen köpekler bu sayede kusarak vücudunu da rahatlatır. O halde köpekler çim yer mi ya da köpekler neden ot yer gibi soruların yanıtları, hem bağırsak problemlerini hem de mide – gaz sorunlarını gidermek için verilebilir. Yine de onların bu alışkanlıkları gözlemlemeli ve farklı hareketler sergilemesi halinde doğrudan sağlık kontrollerini gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir