Köpek Davranışları
Köpekler Ağlar mı?

Köpekler Ağlar mı?

Köpekler Ağlar mı sorusu köpek severlerin merak ettiği bir konudur. Duygusal olarak sahibi ile bir bağ oluşturan köpekler etrafa karşı gösterdikleri tepkiler ile duygularını ifade edebilirler. Yapılan araştırmalarda köpeklerin üzülme, ağlama, sevilme ve nefret etme gibi duyguları hareketleri ile gösterdikleri tespit edilmiştir.

Köpeklerde Duygu Var mı?

Köpekler Ağlar mı konusu üzerine yapılan farklı araştırmalar bulunur. Özellikle gece nöbeti şeklinde gelen köpek ağlamalarının sebepleri merak edilmektedir. Tüm bu sebepler incelenirken unutulmaması gereken köpeklerin herhangi bir sebep yokken de gözlerinden yaş geldiği ve göz çevresinde ara sıra nemlenme durumunun olabileceği bilinmelidir. Böyle bir durumda endişeye kapılmadan önce etrafta oluşan etkenler ve belirtiler tek tek tespit edilmeli ve bunun sebebi anlaşılmalıdır. Dışarıdan bakıldığında köpeklerin ağladığı görülebilir. Böyle bir durumda köpeğin korktuğu ya da bilinmeyen seslerden dolayı kendini huzursuz hissettiği yorumu yapılabilir. 

Bunun dışında köpeğin göz bölgesindeki yaşarmaların belirli bir sebebi de bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonu olan köpeklerin gözlerinde sulanma yaşanılabilir. Pek çok insanda da görülebilen bu durum ancak veterinere giderek çeşitli ilaçların sürülmesi dahilinde geçirilebilir. Köpeklerin gözyaşı kanalları farkında olmadan kapanır ve dolar. Bu sıvı birikmesinden kaynaklı olarak göz bölgesinin sürekli olarak nemli olmasına sebep olabilir. Dışarıdan gelen bakterilerden kaynaklı olarak köpeğin gözü enfeksiyon kapabilir. Böyle bir durumda göz çevresinde göz gözle görülebilen bir şişkinlik ve akma durumu seyredebilir. Fark edilemeyen bir cismin göze kaçmasından kaynaklı olarak gözü yaşaran bir köpek ağlıyormuş hissi verebilir. Böyle bir durumda anlık olarak müdahale edilmesi doğru olacaktır.

Köpeğin Ağladığı Anlaşılır mı?

Köpekler Ağlar mı sorusunun cevabı olarak evet ağlar denebilir. Bu köpeğini stresli, üzgün ve mutsuz hissettiğini göstergesi olabilmektedir. Dışarıdan bakıldığında köpeğin ağladığı fark edilebilir. Diğer hayvanlardan daha duygulu ve hisli varlıklar olan köpekler insanların duygularını da hissedebilir. Köpeğin ağlaması her zaman için mutsuz olduğu ya da duygularını dışarı yansıttığı anlamına gelmemelidir. Gözyaşı kanallarında biriken sıvının akması doğal süreçte olması gereken bir durumdur. Eğer gözünden sıvı atamazsa bu geniz noktasından akmasına ve boğazını rahatsız etmesine sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir