Köpek Bakımı
Köpekler 1 Günde Ne Kadar Su İçerler

Köpekler 1 Günde Ne Kadar Su İçerler

Köpekler 1 günde ne kadar su içerler konusu köpek sahiplerinin merak ettiği konulardan biridir. Özellikle yaz aylarında köpeklerin normalden çok daha fazla su içmesi köpeklerin sahibi tarafından endişe edilebilmektedir. Bu nedenle köpeklerin neden çok fazla su tüketme ihtiyacı olduklarını bilmek isterler. Eğer fazladan su içiyorsa altta yatan sebepleri araştırarak bir çözüm yoluna kavuşturulmalıdır.

Köpekler Gün İçerisinde Ne Kadar Su Tüketmelidir?

Köpekler 1 günde ne kadar su içerler diye bakıldığı zaman aslında net bir cevap yoktur. Çünkü köpeklerin su tüketimi çok çeşitli nedenlerden dolayı değişebilir. Günlük aktiviteler, köpeklerin yediği mama, hava sıcaklığı gibi faktörler köpeklerin su tüketiminin miktarını değiştirecektir. Bunun dışında her normal şart altında bakılacak olursa bir köpek için günlük su miktarı ihtiyacı köpeğin kilogram başına olan ağırlığı için yaklaşık 30 ml hesaplanır. Yani 5 kilogram olan bir köpeğin gün içerisindeki su ihtiyacı 450 ml olacaktır. Yavru köpekler, hamile ya da emziren köpekler, sürekli hareket eden ve çok aktif olan köpeklerin günlük su tüketme ihtiyacı daha fazla olabilmektedir. 

Fakat bu gibi durumların dışında gün içerisinde çok fazla su tüketmek isteyen köpeklerde farklı bir sağlık sorunu olabilir. Bu gibi durumlarda köpeği bir an önce veteriner hekime götürmek gerekir. Köpekte diyabet, dehidrasyon, böbrek hastalıkları, ishal gibi çeşitli hastalıklar köpeklerde fazla su içme isteği oluşturabilir. Aynı zamanda köpeklerin kullandığı bazı ilaçlar da onların fazla su içmesine neden olabilir. Bununla birlikte köpeklerin tükettiği mamalar da su tüketim ihtiyacını oldukça fazla etkiler. Köpekler yaş mamayla besleniyorsa eğer daha az su ihtiyaçları vardır. Kuru mama tüketen köpeklerin su ihtiyaçları daha fazladır. Bununla birlikte sodyum içeriği yüksek olan besinler tüketildiği zaman da köpeklerin su tüketme ihtiyacı artmaktadır.

Köpekler İçin Suyun Önemi

Köpekler 1 günde ne kadar su içerler konusunda köpeklerin fazla su tüketmesinin nedenleri değişkenlik gösterirken az su tüketmelerinin de kötü sonuçlar doğuracağını unutmamak gerekir. Su her canlıda olduğu gibi köpekler için de hayatidir. Su içerisinde yer alan maddeler vücut için çok önemlidir. Böbrekler, akciğerler başta olmak için vücutta yer alan tüm organların fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için önemli bir besindir. Vücutta kana karışan su, hücrelere oksijen ve besin taşır. Bu sayede iç organlar nemli tutulur ve vücut ısısı dengelenmiş olur. Aynı zamanda böbreklerde yer alan toksinlerin atılmasında da olanak sağlamaktadır. Köpeklerin metabolik dengesi için su en önemli yapı taşıdır. Sinir sisteminin düzgün çalışması, hormonların düzenli salgılanması gibi pek çok hayati fonksiyon için yeterli miktarda su gerekmektedir. Bu nedenle vücudun susuz kalması köpekler için oldukça büyük tehlike yaratır. Köpeklerin yeterli ve düzenli olarak su tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir