Köpek Bakımı
Köpek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde şampuan seçimi çok önemli bir süreçtir. Kediler gibi kendini temizleyemeyen patili dostlarımız için her zaman kaliteli ve sadece onlar için üretilen şampuanları tercih etmek zorundayız. Şampuan ile beraber özel köpek tarak ve fırçalarıyla tamamen hijyen kurallarına uyarak onların temizliğine yardımcı olabiliriz. Birçok hayvansever artık köpek tüyü bakım yağları da kullanarak onların daha rahat bir tüy yapısına sahip olmasını destekler. Yaz aylarında her ay en çok 2 defa kullanılması gereken bu ürünlerin yıkama aralığına göre tercih edilmesi şarttır. O halde köpeğimizi sıcak yaz aylarında ayda iki kez, diğer dönemlerde ise ayda bir kez mutlaka yıkamamız gerekir. Yıkama sırasında kullanacağımız şampuanların da kaliteli olması şarttır.

Kuru Köpek Şampuanları

Köpek şampuanları kuru ve sıvı olarak iki farklı kategoride incelenir. Kuru olanlar daha çok yavru köpeklerin yıkanması sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca kuru şampuanlar çok kısa sürede köpüklenir ve evcil hayvanınızı kapsamlı bir şekilde temizler. Farklı markaların kuru köpek şampuanlarından birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak kaliteli ürünleri tercih etmeniz ve özellikle de içeriğine göre seçim yapmanız çok önemlidir. Kulak, burun ve göze temas ettirilmeden kullanmanız gereken kuru köpek şampuanı aslında banyo yapmaktan hoşlanmayan köpekler için üretilmiştir.

Sıvı Köpek Şampuanları

Sıvı köpek şampuanları daha çok tercih edilirken bu ürünleri köpeğin tüy yapısı ve cinsine göre satın almanız gerekir. Ayrıca yaşlı ve yetişkin köpeklere özel sıvı köpek şampuanları da bulunmaktadır. Yavru köpek kategorisi dışında kalan patili dostlarımız için uygun olan sıvı şampuanların aşırı bir köpüklenme yapmadığı bilinmelidir. Ancak kaliteli ürünlerin son derece güzel sonuçları beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Tüm köpek şampuanlarının üzerinde tüy rengi, yaşı ve cinsi gibi kriterlere uyumluluk bilgileri yer alır. Bu yüzden sizler de köpeğinizin genel yapısını göz önünde bulundurarak bu şampuanları tercih etmeniz mantıklıdır. Sıvı şampuanlar ayrıca yıpranmış tüyler, beyaz tüyler ve kahverengi tüyler için kategorize edilmiştir.

Hangi Tür Köpek Şampuanı Kullanılmalı?

Köpek şampuanı seçiminde her zaman dikkatli olunmalıdır. Çünkü köpeğin yaşı, tüy yapısı ve ırkına göre satın almanız gereken bu şampuanların ayıca rutin bir şekilde kullanılması gerekir. Bazen kararsız olan hayvanseverlerin aslında en kaliteli ürünleri seçerek köpeklerini hijyenik bir şekilde yıkamaya devam etmesi gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir