Köpek Sağlığı
Köpeğim Hassas Mideye Sahip, Nasıl Beslemeliyim?

Köpeğim Hassas Mideye Sahip, Nasıl Beslemeliyim?

Bazı köpek türlerinin midesi son derece hassas olabilir. Bu tür durumda köpek sahipleri de ‘köpeğim hassas mideye sahip, nasıl besleyebilirim’ sorusunu gündeme getiriyor. Öncelikle hassas mideye sahip olan köpekler bazı gıdaları tükettikten sonra tüy dökme, deri kaşıntısı ve solunum alerjileri gibi semptomlar gösterebilir. Ayrıca kilo alamama ve ishal nöbetleri de ortaya çıkmaktadır. Yine hassas mideli köpeklerde bağırsak sendromu, artrit ve diyabet gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Köpeklerde bu hastalığa neden olan ana faktör, bağırsak sendromudur. Normal şartlarda bağırsak duvarları geçirgendir. Gıdalardaki besini de bu duvarlar almaktadır. Bağırsak sendromu yaşandığında bu geçirgenlik özelliği ortadan kaybolur. Haliyle bakteri parçaları, toksinler ve sindirilmiş gıdalar bağırsak bariyerini aşarak hastalığa neden olur. Geçirgenliğin artması aynı zamanda gıdalarda eksik emilime sebebiyet verir. Sonuç olarak sindirim sorunlarının yaşanılması kaçınılmazdır.

Hassas Mideli Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Hassas mideli köpeklerin neredeyse tamamı bağırsak sendromu yaşamaktadır. Bu durumda köpeğinizi beslerken bazı durumlara dikkat etmenizde yarar var. Köpeğinizdeki bağırsak hasarı, şirin dostlarınızın tüketim alışkanlıklarını değiştirmektedir. Özellikle de tahıl ve sebze türlerine aşırı tepki vermesine neden olur. Bağırsak sendromuna karşı yapılacak ilk işlem, sendromun sebebini teşhis etmektir. Tedavi aşamasında ise iltihabı ortadan kaldırmak, köpeğin bağırsaklarını destekleyen besinlerden faydalanmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi uygulamalardan faydalanılabilir.

Hassas Mideli Köpeklerde İltihaplanma Tedavisi

Midesi hassas olan köpeklerin sindirim sistemi aslında ilaç ve aşılar nedeniyle tahribata uğrar. Bu yüzden herhangi bir sağlık sorunu olmayan köpeklerin aşılanması sakıncalıdır. Bu durum bağışıklık sistemine ciddi zararlar verdiği gibi sindirim sistemini olumsuz etkiler. Yapılan bazı araştırmalarda tek bir aşının birkaç yıl boyunca köpekleri koruduğu ortaya çıkmıştır. Yine de bu konudaki en detaylı bilgileri veteriner hekiminizden alabileceğinizi unutmayın.

Köpeğinizdeki iltihap oluşumunu engellemek için ek olarak soğuk havalarda böcek kovuculardan faydalanabilirsiniz. Kalp kurdu ve keneleri yok eden doğal kovucular, iltihaplanmaya neden olan faktörleri de ortadan kaldıracaktır.

Hassas Mideli Köpekler için Beslenme Tavsiyeleri

Köpeğinizin mide ve bağırsağını tehdit eden ana unsur, tükettiği gıdalardır. Konserve yiyecekler başta olmak üzere işlenmiş ürünler köpeğe acı verir. Potansiyel anlamda içeriğinde toksik madde bulunan işlenmiş gıdaların ayrıca yetersiz beslenmeye sebep olduğu bilinir.

Köpek mamalarını inceleyecek olursak aslında içerdikleri bileşenler nedeniyle alerji, obezite, bağırsak sendromu ve benzeri sorunlara davetiye çıkardıklarını söyleyebiliriz. Fakat kaliteli mamaları tercih ettiğinizde bu gibi sorunlar ortadan kalkar. Mama dışındaki besleme sürecinde aşırı karbonhidratlı ürünler başta olmak üzere işlenmiş süt ve gıda ürünlerinden uzak durmak önemlidir. Bu süreçte köpeğinizi taze besin kaynaklarından olan et, meyve ve sebzeyle besleyebilirsiniz. Ayrıca içeriğinde sağlıklı yağ, koruyucu antioksidan, biyoyararlı besinler, canlı enzimler ve uyarıcılar olan diyetlerle köpeğinizin mide, bağırsak ve genel sağlığını koruyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir