Kedi Davranışları
Kız ve Erkek Kardeş Kediler Çiftleşir mi?

Kız ve Erkek Kardeş Kediler Çiftleşir mi?

Kız ve erkek kardeş kediler çiftleşir mi sorusu kedi sahiplerinin üzerinde durduğu bir konudur. Hayvanlarda insanlardan daha farklı yönelimler bulunur. Bu yaratılıştan verilen özellikleri içerir. Bazen de yalnızlaştırılan ve diğer kedilerden soyutlanan kedilerde de görülebilmektedir. Bu anlamda kedilerin cinsel yönelimleri de farklı olabilmektedir. Bununda bilimsel olarak bir sebebi bulunmaktadır.

Kedilerde Kardeşlik Bağı Bulunur mu?

Kız ve erkek kardeş kediler çiftleşir mi konusu araştırılırken hayvanlarda cinsiyete bakış açısı sorgulanıyor. Kedilerde doğaları gereği insanlarda olduğu gibi bir cinsiyet bilinci yoktur. Anne, kardeş, baba gibi akrabalık bağı bulunmaz. Kedilerde kızgınlık dönemine girildiğinde farklı kişilerle çiftleşme durumu gözlemlenebilir. Bu yapılan araştırma raporları ile şöyle açıklanmaktadır. Doğada yaşayan hiçbir canlıda akraba veya soy bağı bulunan biri ile çiftleşme durumu bulunmamaktadır. Doğal yaşamda var olan ve tabiatına dokunulmayan hiçbir canlı soy bağından biri ile ilişki kurmaz. Ancak eğer bir kedi veya köpek eve alınarak evcil hayat yaşamına adapte edilmişse böyle bir karmaşa görülebilir. Bu içgüdüsel olarak üreme ve soy devamından kaynaklanır. Sürü halinde doğada bulunan hiçbir hayvanda da bu gözükmez.

Kız ve erkek kardeş kediler çiftleşir mi konusu üzerine farklı varsayımlar bulunuyor. Kedilerde akrabalık ilişkisi hiyerarşik olarak, töresel veya ahlaki olarak insanlardaki gibi bulunmaz. Bu nedenle aynı anneden olan kardeş kediler kızgınlık evresinde bu durumu yaşayabilir. Böyle bir durumda risk faktörü bulunduğu unutulmamalıdır. Bazı kedi sahipleri kedi farklı ırktan üremesin diyerek bilinçli olarakta kardeşleri çiftleştirebilir. Bu durum yapılan araştırmalarda ölü veya sakat doğumların olma riskinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunun istisnai durumları ile de karşılaşılmıştır. Bu durum kedinin erken yaşta kansere yakalanma riskini de arttırır. Dişilerde doğurganlık oranı düşebilir ve doğuştan genetik rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kedilerde Çiftleşme Dönemi Yönelimleri

Kedilerde çiftleşme dönemi 6-12 ay arasında yaşadıkları kızgınlık evresinde beliren bir durumdur. Bu kedi kısırlaştırılmadığında her yıl devam eden bir durum haline gelebilmektedir. Bu dönem erkek ve dişi kedilerde farklı semptomlarla kendini belli ediyor. Hayvanlarda insanlarda olduğu gibi soy bağı bulunmadığı için kızgınlık döneminde görülebilir. Kedi sahiplenme durumu söz konusuysa, anne ve kardeşleri ile beraber alınacaksa mutlaka kısırlaştırma operasyonu uygulanmalıdır. Bu operasyonlarında belirli dönemleri olduğu unutulmamalıdır.

Kız ve erkek kardeş kediler çiftleşir mi konusuna bilimsel verilerle farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Elde edilen bulgular oldukça geniş bir coğrafyada yer alan onlarca kedi ırkı üzerinden düşünüldüğünde tam ve kesin hükümlerle yaklaşım gösterilememektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kedileri kızgınlık döneminde girmeden birbirinden ayırmalı veya uzman bir veteriner eşliğinde kısırlaştırma operasyonu uygulanmalıdır.  Süreçte akla takılan ve aşılamayan problemler söz konusu olursa uzman bir veterinerden yardım almak en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir