Kedi Davranışları
Kısırlaştırılmış Kedi Kızgınlık Dönemine Girer mi?

Kısırlaştırılmış Kedi Kızgınlık Dönemine Girer mi?

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlık dönemine girer mi sorusu kedi sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Kediler genellikle kızgınlık dönemi sürecine ilkbahar mevsiminde geçiş yaparlar. Bu süreci farklı sesler ve tepkiler vererek gösterirler. Uzun uzun miyavlamaları ve saldırgan tutumları da bu dönemin etkisiyle oluşur. Yeterli olgunluğa erişen kedilerde uygulanan kısırlaştırma işlemi kızgınlık evresini tamamen yok eder mi? sorusu bu konuda akılları karıştırmaktadır.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Süreci

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlık dönemine girer mi konusu araştırılmaktadır. Bu konuda kediler kızgınlık evrelerinde ne gibi semptomlar sergilemektedirler? Sorusu bilindiğinde daha net cevap alınabilir. Kedilerde kızgınlık dönemi erkek ve dişi türlerde farklı belirtilerle kendini gösterir. Erkek kediler dışarıya daha çok bağımlı hale gelir. Evin farklı köşelerine kokusunu bırakmak isteğiyle tuvaletini yapabilir. Eşyalara sürtünme, kuyruğunu dikleştirme gibi farklı belirtilerle bu döneme giriş yaptıklarını gösterebilirler. Bazen çok agresifleşebilir bazen de pamuk gibi olurlar. Bu durumla karşılaşmamak için en uygun zamanda uzman bir veterinerin muayenesinde kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirilmelidir. Bu ileride oluşabilecek özellikle dişi kedilerde gözüken hastalıkların önlenmesinde ve kedinin ömrünün uzamasında fayda sağlayacaktır.

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlık dönemine girer mi konusuna net bir cevap verilememektedir. Bazı durumlarda kısırlaştırma süresinden kaynaklı olarak birkaç kere bu döneme girebilir. Burada önemli olan zamanlamanın doğru yapılabilmesidir. Kedilerde kısırlaştırma süreci 6.ayda başlatılabilir. Bazı kedilerde kızgınlık evresi 4.ayda başlayabilir. Ancak kedi daha ufak olacağı için muhakak ki bir veterinerden yardım alınması gerekir. Süreç gelişiminden dolayı risk barındırabilir. Bu durum kedinin ırkına göre değişir. Eğer kısırlaştırılacak bir kedi kızgınlık dönemine çok yakın bir zamanda bu işlem uygulanırsa bir ya da iki kere bu dönemi tekrar atlatmalarına sebep olabilir. 

Kısırlaştırılmış Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?

Evcil hayvan sahipleri evde bakımını yaptıkları kedi üzerinde kısırlaştırma tedavisi sürecini başlatabilirler. Bu durum dişi kedilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Kısırlaştırma işlemi uygulanmayan kediler sürekli olarak dışarıya bir yönelim gösterecekleri için vücutlarına farklı bakteri ve enfeksiyon taşıma riski de bulundururlar. Kısırlaştırma ile beraber bu evre sona erer. Bazı istisnai durumlarda tekrar görülme olasılığı bulunur. Bu kedinin hormonlardan kaynaklanır. Kısa süre sonra süreç kendi kendine eski haline dönecektir.

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlık dönemine girer mi konusunda farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Kedi üzerinde kısırlaştırma işlemi uygulanacaksa en sağlıklı olanı kızgınlık dönemine uzak bir tarih belirlemektir. Eğer kızgınlık dönemine giriliyorsa bu dönemden çıktıktan sonra kısırlaştırma operasyonunun uygulanması en doğru olanı olarak görülür. Kısırlaştırma dönemindeki bir kedinin bakımı da farklı olmaktadır. Hareketi azalacağı için ve hormonsal farklılıklardan dolayı çoğalan kilo artışları yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni ile kontrol altında tutulabilir. Bu konuda akla takılan ve aşılamayan problemler söz konusuysa uzman bir veteriner ile görüşmek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir