Kedi Davranışları
Kedinizin Siz Yokken Sıkılmaması için Yapabilecekleriniz

Kedinizin Siz Yokken Sıkılmaması için Yapabilecekleriniz

Kedinizin siz yokken sıkılmaması için yapabilecekleriniz aslında oldukça fazladır. Kediler köpekler gibi sahiplerine çok bağlı canlılar olmasa da uzun süre ayrılıklarda depresyona girebilirler. Bu nedenle evde sıkılmaması için ve oyalanması için yapılması gereken bazı taktikler vardır. 

Kedi Tırmalama Tahtası

Kedilerin en çok hoşuna giden davranışlardan biri tırnakları törpülemektir. Genel olarak sokaktaki kediler bunun için ağaç diplerini tercih ederken, en kedileri mobilyaları kullanmak ister. Kediler sıkıldıkları zaman mobilyaları tırmalayıp zarar vermesi yerine bir tırmalama tahtası alınabilir. 

Avcılık Oyunları

Avcılık kedilerin doğasında yer almaktadır. Kedilerin bir odada ya da evde bakılması onların avcılık yeteneklerini azaltmaz. Bu yetenekleriyle uğraşmak kedilerin sıkılmasının önüne geçirir. Kedilerin sevdikleri yiyecekleri, nesneleri ya da oyuncakları bir kenara saklayarak onu bulması sağlanabilir. Bu sayede daha az sıkılırlar.

Kutular

Kedilerin en sevmediği şeylerden biri rutinden çıkmak yani yeniliktir. Kediler yeni alınan oyuncağı ya da mama kabını sevmeyebilir. Bu nedenle mamalarının bile sürekli değişmesinden hiç hoşlanmazlar. Fakat karton kedilerin yeni ya da eski olsa da en sevdiği nesnelerden biridir. Kediler kutu içerisinde kendini daha güvende hissettiği için evde yalnız kaldıklarında bir köşede karton kutu bulundurmak iyi olabilir.

Güvenli Ortam Oluşturma

Kediniz siz yokken sıkılmaması için yapılabilecekleriniz arasında güvenli bir ortam oluşturmak da bulunur. Kediler kedilerini güvensiz bir yerde hissediyorsa hem stres olur hem de korkar. Bu nedenle evde yalnız kalacak bir kedinin olduğu yerlerde korktuğu hiçbir malzeme konulmamalıdır. Bu nedenle kedilerin uyumayı en sevdiği yerlerde en sevdiği nesneleri bulundurmak onları daha çok mutlu eder. Eğer bir kedi dolap rafında uyumayı seviyorsa en sevdiği minder oraya yerleştirilerek güzel bir ortam oluşturulabilir. 

Oyuncaklardan Destek Alma

Kedilerin en sevdiği nesnelerle en sevdiği oyuncakları evde kolay bulacağı bir yerde bulundurmak onun sıkılmasının önüne geçer. Kediler sevdikleri oyuncakla çok uzun süre vakit geçirmeyi sever. Bu nedenle özellikle uzun süre yalnız kalacak kedilerin sevdiği nesneleri ortalığa koymak gerekir.

Lezzetli Ödüller Vermek

Kediler sevdikleri öğünle beslendikleri zaman mutlu olur. Özellikle uzun süre yalnız kalan kedinin evine gelince ona sevdiği bir yaş mamayı vermek gerekir. Bir daha evde yalnız kaldığında sahibi eve geldiği zaman sevdiği bir öğünü bileceğini bilir ve sıkılmaz.

Vakit Ayırmak

Eve geldikten sonra kediyle ilgilenmek ve onunla olduğundan fazla vakit geçirmek de kedinin bir sonraki yalnızlığında kendini daha iyi hissetmesine neden olur. 

Arkadaş Edinmek

Kedi evde çok fazla sıkılıyorsa beraber vakit geçireceği bir köpek ya da kedi alınabilir. Bu sayede ikisi gün boyu oyun oynar ve zamanının nasıl geçtiğinin farkında olmazlar. Bu da sıkılmamaları için en önemli etkenlerden biridir.

Camdan Bakmasına İzin Verme

Kediniz siz yokken sıkılmaması için yapabilecekleriniz maddeleri incelenirken son olarak camdan bakmasına izin verecek rahat bir alan oluşturulması da öneri olarak verilebilir. Kediler camdan dışarı bakarken kuşları, köpekleri, kedileri, insanları ya da böcekleri vs. izler. Bu da tıpkı televizyon izlerken geçen hızlı zaman gibi bir durum oluşturur. Dışarıya bakan kediler evde tek başına olduğunda daha az sıkılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir