Kedi Davranışları
Kedimin Karnından Garip Sesler Geliyor

Kedimin Karnından Garip Sesler Geliyor

Kedimin karnından garip sesler geliyor ne yapılabilir sorusu kedi sahipleri tarafından merak ediliyor. Herhangi bir sebep yokken kedinin karnından ses gelmeye başlayabilir. Bunun kedinin sürekli yaptığı mırıldanma davranışından daha farklı bir ses olarak algılanması burada farklı bir problemin olduğunu gösterir. Kedinin mevsimsel olarak içinde bulunduğu dönem, yediği yiyecekler veya yaşadığı sindirim problemleri böyle bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda telaşa kapılmadan sebepler tespit edildikten sonra herhangi bir sonuç alınamazsa bir veteriner hekim ile görüşerek uzman doğrultusunda durum değerlendirilmelidir.

Kedilerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Kedimin karnından garip sesler geliyor yavru kedilerde karşılaşılabilen bu sorun kedinin bağırsakları ile ilgili ciddi bir problem yaşadığının göstergesidir. Kedinin karnının guruldamaya başlaması aslında bu evrenin son aşaması olarak değerlendirilir. Kedi detaylı olarak incelendiğinde sindirim probleminin varolduğunu farklı tepkimelerle zaten ortaya koyduğu fark edilecektir. 

  • Bağırsak sorunu yaşayan bir kedi dışkısında bunu fark ettirir. Normalin dışında daha cıvık bir kıvamda oluşan dışkılama kedinin sindirim problemi yaşadığı ve bu sırada gaz problemi ile oluştuğununda bir göstergesi olmaktadır. 
  • Sürekli olarak karın ağrısı yaşayan bir kedinin bir süre sonra karnı guruldamaya başlayabilir. Yapılan tetkikler doğrultusunda kedide bağırsak spazmı teşhisi konma ihtimali yüksektir.
  • Burada kedi sahibinin iyi bir gözlemci olması gerekir. Ağrı ve krampları bulunan bir kedi sürekli olarak kum tasına giderek burda vakit geçirebilir. Bu süreçte kendini huzursuz hissettiği için öyle bir tepki verebilir.

 Kedi sahiplerinin vakit kaybetmeden bir veterinere giderek, gerekli ilaçları kullanmaları hem kediyi huzurlu bir ortam sunmaları hem de ilerleyen süreçte oluşabilecek daha büyük bir rahatsızlığın önüne geçilmesi gerekir. Kedimin karnından garip sesler geliyor konusu her kediye ve kedinin türüne göre farklılık gösterir. Bazen bu arka planda kedinin oldukça huzursuz olduğu ve sindirim problemi yaşadığını gösterebilir. Bazı kedilerde ise her yemek yediklerinde veya su içtiklerinde böyle bir tepkime ile karşılaşılabilir.

Kedinin Karnından Ses Gelmesi

Kedimin karnından garip sesler geliyor ise ve bu durum ani olarak gelişmişse yenen mamanın etkisi olabilir. Karma yiyeceklerle beslenen bir kedi de öyle bir durum oluşabilir. Düzensiz beslenme bağırsakların hareketliliğinde sıkıntıya sebep olabilir. Düzensiz beslenmeden kaynaklı olarak oluşan bağırsak parazit ve bakterileri yoğun olarak hissedilen gaz sancısı oluşturabilir. Bu da ilerleyen süreçte kedinin karnından farklı seslerin ve guruldamaların gelmesine sebep olabilecektir. Normalin dışında bir beslenme rutinine geçirdiğinde kedi bundan huzursuz olur aşırı yenen gıdalar mide sorunlarını tetikler.

Kedinin karnından gelen garip seslerin içinde bulunduğu hastalık durumunun tek bir belirtisi olabilir. Bunun yanında iyi bir gözlem yapılarak daha farklı ne gibi davranışlarda bulunulduğu tespit edilmelidir. Normalde çok hareketli olan ve yerinde duramayan kedi, halsizleşmeye ve yavaşlamaya başlayabilir. İştahın da azalma olabilir ya da olmayabilir o keyifsizlik durumu kendine tek bir noktada belirli bir süre sürekli ve sabit kalmakla devam edebilir. Böyle bir duruma ek olarak karın guruldaması yaşanması ve değişik seslerin sürekli olarak duyulması bağırsağı ile ilgili büyük bir problemi olduğu ve bu durgunluk süre içinde aslında onun acı çektiğini ve gaz sancısı bulunduğunu da göstergesi olabilir.

Kedilerin Çıkardıkları Garip Seslerin Sebepleri

Kedimin karnından garip sesler geliyor konusuna detaylı bir şekilde açıklık getirildi. Tüm bu belirtiler herhangi bir anlam ifade etmiyor olabilir. Böyle bir durumda kedi beslendiği yemeğin etkisiyle zehirlenmiş olabilir. Kedi zehirlenmesi durumunda vücudunda virüs ve bakterilerin yayılmaya başlaması bunun etkisiyle kedi’nin dışkısındaki sıvılaşma ve kusması gibi durumlar semptom olarak görülür. İlerleyen aşamada bu huzursuzluklar farkedilmezse farklı guruldamalar ve gaz sancıları ile bu süreç devam eder . Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında muhakkak ki bir veterinere gidilerek kedinizin iyileşebilmesi için gerekli tedavi ve ilaçların alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir