Kedi Sağlığı
Kedimin İdrarında Kan Var, Neden Olabilir?

Kedimin İdrarında Kan Var, Neden Olabilir?

Kedimin idrarında kan var, nedeni ne olabilir sorunu kedi sahiplerini tedirgin ettiği için önem taşıyor. Gündelik hayatta evcil hayvanlarda görülmemesi gereken bu durum kedinin bir enfeksiyon geçirdiğinin kanıtı olarak değerlendirilebilir. Kedinin mesanesinde meydana gelen iltihaplanma durumu da böyle bir oluşumun gerçekleşmesine neden olabilecektir.

Kedide Kanlı İdrar Görülmesinin Nedenleri

Kedimin idrarında kan var, nedeni ne olabilir konusu üzerine yapılan araştırmalar kedinin idrar yollarında oluşan taş veya iltihaplanmadan dolayı meydana gelen bir üretral rahatsızlık olabileceği söylenmektedir. Kedilerde sıklıkla karşılaşılabilen üretral rahatsızlıklar vücutlarında farklı belirtiler ile kendini belli eder. Kedinin tuvaletini de görülen bu durum kendisini stres içerisinde hissetmesine ve acı çekmesine neden olabilir. Bu süreçte arka planda kedinin bu durumdan huzursuz olduğunu çok zor fark ettirecektir. 

Kedinin idrarında veya tuvalet yaptığı kumda kan ile karşılaşılırsa bekletmeden ve vakit kaybetmeden bir veterinere götürülmesi tavsiye edilir. Kedinin vücudunda görülen bu tepkime idrar yollarındaki tıkanıklık ve bu tıkanıklıktan kaynaklı olarak da tümör oluşumu gözlemlenebilir. İleri derecede tümör oluşumu bölgesel iltihaplanma ve şişme ile kendini gösterecektir. Tehlikeli bir durum olarak görülmesi gereken bu süreçte muhakkak ki uzman birinden yardım almak önemlidir.

Kedinin idrarında görülen bu durum üretral tıkanıklık olabileceği anlamına gelebilir. Bu idrar taşı enfeksiyonu olarak da kendini gösterebilir. Özellikle dişi kedilerde karşılaşılan sistitis tanısı üriner sistem rahatsızlıklarından kaynaklanır. Kedinin kanlı idrarı literatürde hematüri olarak adlandırılır. Böyle bir durum genellikle dışarıdan bakıldığında net bir şekilde fark edilemeyebilir. Daha detaylı ve mikroskopik cihazlarla bakıldığında fark edilebilen bu süreçte fark edebilmeyi sağlayan en net belirti idrarında görülen renk değişimleridir. 

Turuncuya çalan kırmızı rengi böyle bir sürecin başladığını en önemli belirtisidir. Kedi kendini bu süreçte oldukça huzursuz hisseder ve tuvaletini yaparken farklı sesler çıkarır. İlerleyen süreçte bazen hiç tuvalete çıkamadığı görülmeye başlanır. Mesane bölgesinde yaşanan bu iltihaplanma durumu hormonal anormallikten kaynaklanabilir. Başlıca etkeni stres olmakla beraber aşırı korku durumu da buna sebep olabilecektir.

Kedide Görülen Kanlı İdrar Tedavisi

Kedide görülen kanlı idrarın tedavisi sürecinde evde yapılabilecek çok da fazla bir müdahale yöntemi bulunmaz. Genellikle vücudun içerisinde üretilmeye başlanan idrar yolu enfeksiyonu böyle bir duruma neden olabilecektir. Pek çok rahatsızlık bu bölgedeki tıkanıklıktan veya taş sıkışmasından kaynaklanır. Bazı durumlarda kedide görülen idiyopatik sistitis durumunun oluşum sebebi net olarak ifade edilmemekle beraber içinde bulunduğu stresli durumdan kaynaklanabileceği de düşünülmektedir.

Kedimin idrarında kan var, nedeni ne olabilir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Normal şartlarda kedide görülen hastalıkların farklı belirtileri tespit edilip çözüme dönük bir şeyler yapılamadığından ancak doktora gidilmesi tavsiye edilmekte idi. Ancak böyle bir durum büyük bir riski taşıyacağı ve arka planda öngörülemez bir problemin olduğu düşünülerek muhakkak ki en kısa sürede bir veterinerden randevu alınarak sürecini daha güvenilir bir şekilde yürütülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir