Kedi Sağlığı
Kedimin Ağzından Sarı Sıvı Geliyor, Neden Olabilir?

Kedimin Ağzından Sarı Sıvı Geliyor, Neden Olabilir?

Kedimin ağzından sarı sıvı geliyor, neden olabilir önemli olduğundan üzerinde durulmalıdır. Kedilerde görülebilen ağız içi yaralar bakteri oluşumu ve vücut enfeksiyonları sıvı salınımına neden olabilecektir. Durumun tespit edilmesi için ön incelemelerin doğru yapılması gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabileceği gibi geçici bir semptom olarak da algılanabilir.

Kedinin Ağzından Gelen Sarı Sıvının Nedenleri Nelerdir?

Kedimin ağzından sarı sıvı geliyor, neden olabilir sorusuna yanıt olarak kedilerin salgı bezleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Özellikle çene altında, kulak arkası, dilin alt kısmı olmak üzere üç farklı alanda salgı bezi bulunmaktadır. Oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bu alanları gözden geçirmek belirli tahminlerde bulunmayı sağlar. Ağız ve diş hastalıklarına kolaylıkla yakalanabilen mantar ve bakteri oluşumunu açık bir bünyeye sahip olan kediler salya oluşumlu bir salgılama yapabilirler. Bu gelişimsel süreçte genetik olarak var olan bir özelliktir. Özellikle yenen gıdaların ardından sindirimde bir problem yaşanmaması için salgılama gerçekleştirilir. 

Kedilerde görülen bu ağız salyası durumu bazen farklı renklerde belli olabilir. Bu dışarıdan ağır bir darbe aldıklarının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Alınan darbe ve ağız içi bölgesinde enfeksiyonlara da neden olmuş olabilir. Farkında olmadan dış çevreden kaynaklı olarak bölgeye batması tahrişlenme ile beraber bölgesel tahribata neden olması mikropların bölgeye tutulmasını kolaylaştırır. Bu da enfeksiyonlara neden olur. Enfeksiyon belirtisi olarak sarı salya akıntısı görülebilir.

Kedinin ağız bölgesinde, yanak içinde oluşacak yaralar, çeşitli aftlar ileri boyutta bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Bu durumdan kaynaklı olarak ülser oluşumu farklı renklerde salya akıntısına neden olur. Kedilerde görülen sarı salya akıntısı beraberinde halsizlik ve iştahsızlık rahatsızlıklarında görülmesine etki edebilir.

Kedinin Ağzından Gelen Sarı Sıvının Tedavisi

Kedinin ağzından gelen sarı suyun mide bölgesindeki sindirim rahatsızlıklarından kaynaklanması olası bir durumdur. Sindirim problemlerinin geçirilebilmesi adına mama değişikliğinde bulunulabilir. İlaçla tedavi uygulanabilir. İç ve dış parazitler böyle bir durumun yaşanmasına da neden olabilecektir. Düzenli olarak aşılarının yaptırılması önemlidir. Kedide görülen bu durumun bir başka nedeni ise dışarıdan kaynaklanan ağız içine nesnelerin batması olabilmektedir. Yediği balığın kılçığı veya tavuğun kemiği farkında olmadan batmış ve çıkaramıyor olabilir. Bu da farklı renkte bir akıntı ile kendini belli edecektir. Arka planda doktora götürüldüğünde ortaya çıkabilecek hazımsızlık rahatsızlıkları, karaciğer ve böbrekte oluşan problemler, dışarıdan maruz kaldığı toksinler, kabızlık problemi, ileri boyutlu kanser türleri de böyle bir oluşumu neden olabilir.

Kedimin ağzından sarı sıvı geliyor, neden olabilir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Ağız bölgesinde farklı bir sıvı akıntısı görüldüğü andan itibaren tekniklerin doğru yapılması önemlidir. İleri boyutlu bir durum söz konusuysa arka planda daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Muhakkak ki uzman bir veterinerden yardım almak ve süreci daha sağlıklı bir şekilde yönlendirmek gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir