Kedi Sağlığı
Kedimin Ağzından Köpük Geldi, Tedavisi Var mı?

Kedimin Ağzından Köpük Geldi, Tedavisi Var mı?

Kedimin ağzından köpük geldi, tedavisi var mı konusu oldukça endişe yaratabilir. Kedilerin ağzından köpük gibi maddelerin gelmesi alışılmışın dışında bir durumdur. Bu sebeple kedi sahipleri oldukça endişelenebilir. Fakat bazen de aslında endişe edilmemesi gereken bir durum olabilir. Kediler ağızlarından salya akıtırken aynı zamanda nefes nefese kaldığı durumlarda hızlı nefes alıp verme sonucunda köpüklenme oluşabilmektedir. Bu sebeple her zaman sorun teşkil etmese de herhangi bir hastalık da sorun teşkil edebilen bir durumdur.

Kedilerin Ağzından Neden Köpük Gelir?

Kedimin ağzından köpük geldi, tedavisi var mı konusuna geçmeden önce kedinin ağzından neden köpük geldiğine bakılmalıdır. Kedilerde normal bir şekilde salya akıtma durumu görülür. Salya nedeniyle köpük oluşması da normal bir durumdur. Fakat bu durumun düzenli bir şekilde kontrol edilmesi de önemlidir. Çünkü kediler sık sık salya akıtan canlılar değildir. Kediyi kontrol ederek yeniden köpük oluşup oluşmadığı tespit edilmelidir. Kedilerin ağzından köpük gelmesinin sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kediler da anksiyete ve stres görüldüğü zaman ağızlarından köpük gelebilir. 
 • Kedilerde görülebilecek herhangi bir diş eti sorunu da köpürmeye yol açan nedenler arasındadır. 
 • Kedinin epilepsi nöbeti geçiriyor olması sonucunda bir belirti olarak köpük gelmesi göre gözlemlenir. 
 • Herhangi bir viral enfeksiyon riski sonucunda kedinin ağzından köpükler çıkabilir. 
 • Kedi zehirli ya da bozulmuş bir yiyecek yediyse bunun etkisi olarak hem kusma hem de köpürme yaşayabilir. 
 • Kedi belli nedenlerden ötürü aşırı heyecanlandıysa ve hızlı nefes alıp verdiyse ağzından köpükler çıkabilir.

Yukarıdaki nedenler dışında kedinin ağız bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ağızdaki enfeksiyonlar sonucunda da köpürme görülebilmektedir. Özellikle kedi psikolojik olarak kötü bir dönemden geçiyorsa yani anksiyete, kaygı, korku gibi ruh hali içerisinde ise ağzından köpük çıkabilir. Bu durumda uzman bir veteriner hekim ile konuşulması gerekmektedir. Aynı zamanda yabancı bir maddenin yutulması sonucunda da ağızda köpüklenme görülebilir. Evde bulunan kimyasal maddeler de kedinin ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalıdır.

Kedilerde Ağız Köpürmesi Gözlemlendiği Zaman Yapılması Gerekenler

Kedimin ağzından köpük geldi, tedavisi var mı diye bakıldığı zaman ilk olarak nedeninin tespit edilmesi önemlidir. Buna yönelik olarak bakım yapılmalıdır. Kedinin ağzında köpük görüldüğü zaman ilk olarak takibinin yapılması gerekir. Eğer ağzındaki köpük diğer günler de oluşmaya başladıysa bu durumda bir veteriner hekime götürmekte fayda var. Bu şekilde tedavisi en doğru şekilde yapılacaktır. Kedinin ağzında köpük görüldüğü zaman yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Kedinin ağzında köpük görüldüğü zaman kediyi korkutmamakta fayda var. Çünkü kedi psikolojik olarak kötü bir ruh halindeyse ve ağzından köpük çıkartıyorsa korkutarak daha kötü duruma getirilebilir. 
 • Aynı zamanda ağzından köpük çıkan kedinin anksiyetesini azaltmak için onunla oyun oynamak ve vakit geçirmek de önemlidir. 
 • Kedinin ulaşabileceği yerlere herhangi bir tehlikeli madde konulmamalıdır. Kedi ev içerisinde güvenli bir ortamda bulunmalıdır. 
 • Tarihi geçen mamalar ağzından köpük çıkan kedilere verilmemelidir. Aynı zamanda kedi mamalarının içeriğine de bakılması önemlidir. 
 • Kedinin ağız bakımı için senede iki kere doktor kontrolü ile bakım yapılmalıdır. Kedinin dişlerini fırçalamak da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir