Kedi Davranışları
Kedimi Severken Benden Korkuyor?

Kedimi Severken Benden Korkuyor?

Kedimi severken benden korkuyor olabilir konusu kedi severler tarafından merak ediliyor. İlk defa sahiplenilen bir kedi alışkın olunmadığı bir ortamda bulunduğum da farklı tepkiler verebilir. Bu kedi sahibinin kedi tarafından sevilmediği veya hoşlanılmadığı anlamına gelinmemelidir. Böyle bir durumda kedinin sahibi tarafından rahatlatılması ve ona alışabilecek uygun ortamın sağlanması gerekir.

Kedilerde Korkunun Sebepleri

Kedimi severken benden korkuyor konusu kedi sahiplerini üzen ve şüpheye düşüren bir sorun olmaktadır. Kediler yapıları itibariyle alışkın oldukları düzen içerisinde rahat edebilir ve yaşantısına huzurlu bir şekilde devam edebilir. Var olan düzen bozulduğunda farklı tepkimeler ile bu huzursuzluğunu kişiye fark ettirebilir. Özellikle barınak ortamından veya sahiplenildikten sonra sokağa bırakılan bir kedinin yeni bir eve kavuştuğu durumda verdiği tepkiler anlaşılmaz olabilmektedir. Bu kedinin yeni bir düzene ve ortama uyum sağlama sürecinde verebileceği tepkilerdendir. 

Söz konusu bir durumla karşı karşıya kalındığında kedi her ne kadar sahibi tarafından çok seviliyor ve sürekli yemeği veriliyor olsa bile yeni bir düzene alışmakta büyük bir zorluk çekebilir. Bu süreç her kedide farklı olabilmektedir. Yeni eve geldiği sırada ilk hafta içerisinde ortama ve sahibine rahatlıkla ulaşabilen bir kedi bazen 3 ve 4 ayı bulan bir süreçte ancak bulunduğu bölgeye uyum sağlayan kedilerde bulunur. Her ne kadar özveriyle yaklaşılsa da herhangi bir kötü davranışa maruz kalmasa da kedi sahibinden korkabilir yaklaşmak istemeyebilir. Bu kedinin sahibini sevmediği anlamına gelmez.

Durduk Yere Korkan Kedi

Kedimi severken benden korkuyor konusu kedisi ile daha iyi ilişkin geliştirebilmek ve onun bu davranışını anlamlandırabilmek için araştırma yapan kişilerin merak konusudur. Kedi ile iyi bir ilişki kurabilmek onun artık yeni bir sahibi olduğunu hissettirebilmek uzun ve sabır gerektiren bir süreç olabilir. Kediler şefkate muhtaç ve insan canlısı varlık olarak bilinseler de pek çoğu aslında bireysel temastan hoşlanmaz. Hareketlerinden ne durumda olduğu anlamlandırılmaya çalışıldığında aslında farklı yorumlamalar oluşabilir. Çünkü bir kedi ne durumda olduğunu; hareketleri, yüz hatları ile belli edemez. Bu durum bilinmediğinde kedinin durduk yere sergilediği uzak davranışlar bireyde korku simgesi olarak ifade edilebilir. Bu gibi bireysel yorumlamalar kedinin sahibini sevmediği veya hoşlanmadığı gibi bir sonuç elde etmeye sebep olabilir.

Kedim Nasıl Sakinleşir?

Kedimi severken benden korkuyor konusu üzerine pek çok fikir beyan etmemenin ardından böyle bir durumda bir kedi neden bu hareketleri yapıyor olabilir? Böyle bir durumda ne yapılabilir? sorusu sorulabilir. Kediler insanlar gibi duygularını ifade edip belli edemezler. İnsani şekilde duygulara sahip olmadıkları için hareketlerini yorumlamak da farklı çıkarımlara sebep olabilir. Eğer kediniz onu severken korkuyor ve kaçma davranışı sergiliyorsa bu bireysel kaynaklı değil ancak bireyin gösterdiği tavırla ilgili olabilir. Bazı kediler fiziksel temastan hoşlanmazlar. Bu sebeple kedilere yönelik olarak gösterilecek aşırı boyutta ki sarılma veya öpme davranışları onda huzursuzluğa sebep olabilir. Bazı kediler bebeklere gösterilen hareketlerin kendilerine gösterilmesinden hoşlanmazlar. Kucağa alınma davranışını sevmezler. Böyle bir durumda sürekli olarak bu davranışları sergilemeye çalışan bir kişi için bir korku unsuru oluşturabilir.

Kedimi severken benden korkuyor sorusu bireyin hareketlerinde de gizli olabilir. Kedi bakımında ve büyütülmesi de bilinmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bunlar kedilerin kendisine olağan ve doğal bir şekilde yaklaşılmasından hoşlanmaları ile başlar. Eğer farkında olunmadan gizli bir şekilde kediye yaklaşıp kucaklama davranışı sergileniyor, şakalaşma amacıyla onu korkutuyorsanız veya kedi uyurken aniden onu gelip sevmeye başladıysanız bu onun için kendi alanına girilmesi ve onda huzursuzluğa sebep olabilmesi anlamına gelir. Kişisel ihtiyaçlarını karşılarken, yemeğini yerken, sürekli olarak sahibi tarafından bölünen ve rahatsız edilen bir kedi bu durumdan hoşlanmamaya başlar. Bu gibi durumlarda gösterilen sevgi gösterisi kedi tarafından korkulacak bir davranış olarak pekişmeye başlar. Bu sebeple kediye her yaklaştığınızda kedi korkabilir. Bu onda alışkanlık haline gelmiş olabilir.

Kediler kısıtlanmış hissinden hoşlanmayabilirler. Bu da bazı kedilere göre daha mesafeli yaklaşılması gerektiğini gösterir. Eğer bir kediyi sevmek istiyorsanız özellikle tavırlarını takip etmeniz gerekir. Ufak ufak mırıldanmaya başlayan bir kedi kafasını size yaklaştırarak elinize veya bacağınıza sürtmeye çalıştığında bu onun size yaklaştığının ve ilgiye ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda ancak kedi ile temasta bulunulabilir. Süreç sonunda kediler korkma durumunun giderilmesi adına kediye olan davranışın tekrar gözden geçirilmesi ve bu süreçte muhakkak ki konuyu akışa bırakarak kedinin tekrar korkmadan yaklaşabilmesi için sabırlı olunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir