Kedi Sağlığı
Kedimde Halsizlik Var, Ne Yapılmalı?

Kedimde Halsizlik Var, Ne Yapılmalı?

Kedimde halsizlik var, ne yapılmalı kedi severler tarafından merak ediliyor. Kedilerde görülebilen davranış bozuklukları; yaşadıkları psikolojik sorunlar veya herhangi bir hastalığın etkisi olabilir. Ciddi bir dereceye varacak halsizlik problemi beraberinde iştahsızlık belirtisini de fark ettirecektir. Oluşabilecek bu durum kontrollü bir şekilde yürütülebildiğinde tedavi süreci daha kolay atlatılabilmektedir.

Kedilerde Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Kedimde halsizlik var, ne yapılmalı konusu üzerine yapılan tespitler bu konuda neler yapabileceğini ortaya koyacaktır. Kendisini stresli ve gergin bir durumda hisseden bir kedi hareketlerinde yavaşlama, halsizlik ve iştahsızlık problemleri ile bu durumunu fark ettirecektir. Süreci çözüme kavuşturabilmek için bu durumun ana sebebini fark edebilmesi gerekir. Bazı kediler oldukça fazla ilgi isteyen bir yapıya sahipken bazıları fazla ilgiden hoşlanmaz ve kendilerini huzursuz hissedebilirler. Bu dengeyi sağlayabilmek kedinin üzerindeki o psikolojik baskıyı kaldıracak ve vücuduna tesir eden halsizlik son bulacaktır.

Kedilerde görülen halsizlik durumu yemek yeme problemlerini beraberinde getirir. Belirli bir öğün grubuna alışmış kediler öğün sayıları çıkarıldığında veya düşürüldüğünde endişeye kapılabilirler. Tamamen yemekten vazgeçebilir ve bu da iştahsızlığın sonucunda halsizlik belirtisine neden olabilir. Kuru mamadan, yaş mamaya geçiş sürecinde veya mamanın kalitesini düşürüldüğü zamanlarda da bu durum yaşanabilir. Kediler sindirim sistemleri oldukça hassas canlılardır. İç ve dış parazitlerin etkisi ile bu durum daha da karmaşıklaşabilir. Özellikle yavru kedilerin hassas bir bünyeye sahip olmaları enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayan bir ortam sunar.

Kedilerde Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Kedide görülen halsizlik probleminin birden fazla sebebi olabileceği tespit edilmiştir. Özellikle psikolojik sebeplerden dolayı yaşanan bir durum söz konusuysa yapılabilecekler kediye daha farklı bir yaklaşım sergilenerek durum ortadan kaldırılabilir. Farklı bir eve taşınılmışsa sürecin daha güvenli bir ortamda sağlanabilmesi için kedinin ev içerisindeki bütün odalara alıştırılması gerekir. Bir önceki evde kullandığı tüm eşyalar yerli yerinde yeni evde bulunursa bu ortama daha kolay adapte olabilecek ve stresini azalacaktır. Öncesinde sahiplenilmiş bir kedi yeni eve alışma sürecinde hem eve hem de sahibine büyük bir zorluk çekmektedir. Alışkanlıklarını bırakmakta zorlanan kedilere bu süreçte istenen güveni ve sıcaklığı sunabilmek kedi sahiplerine düşer. 

Beslenme düzenlerinde bir bozukluk bulunuyorsa eski düzenine geri dönmek gerekmektedir. Vücudu parazitlerden dolayı enfeksiyon kapmış bir kedi ilaç ve spreylerle tedavi edilmelidir. Sindirim problemleri yaşanıyorsa muhakkak ki bir veteriner tarafından özel cihazlarla tetkik sağlanmalıdır. Ağız içerisinde oluşan yaralar, iştahsızlık beraberinde halsizliği getirir. Bakteri üremesine engel olabilmek için vücut bakımının düzenli yapılması gerekmektedir. Kedimde halsizlik var, ne yapılmalı konusu farklı açılardan ele alındı. Kedinin halsizlik probleminin giderilebilmesi için ön tespiti yapılmasını gerekliliği vurgulandı. Süreçte bu problem birkaç günü aşıyor ve daha ağır semptomlarla devam ediyorsa uzman bir veterinerden yardım almak gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir