Kedi Beslenmesi
Kedim Tatlı Yiyecekler Yiyor, Şekerin Zararı Var mı?

Kedim Tatlı Yiyecekler Yiyor, Şekerin Zararı Var mı?

Kedim tatlı yiyecekler yiyor, şekerin zararı var mı konusu kedi sahipleri arasında tartışılan bir konudur. Her besinin her kediye uygun olamayacağı için şekerin de kedilere zararı olup olmadığı merak edilmektedir.

Kediler Şeker Yiyebilir mi?

Kediler etobur canlılardır. Bununla birlikte tatlı tadı alma duyuları da yoktur. Bazı kedilerin insanların yediği besinleri tüketmeleri görülebilir. Bunun da tatlı besinler olduğu da özellikle kedilerde çok görülmektedir. Fakat tatlı ve şekerli besinler kediler için çok da uygun değildir. Şeker içerikli besinlerin çok fazla tüketilmesi kedilerde kalp krizi geçirme olasılığı oldukça artırabilir. Bu nedenle hiçbir şekilde kedilere şekerli ya da tatlı yiyeceklerin verilmemesi gerekmektedir.

Kediler Neden Şekerli Yiyecekleri Sever?

Kedim tatlı yiyecekler yiyor, şekerin zararı var mı sorusunun cevabını merak eden kişilerin kedileri daha çok tatlıyı sevdikleri için ihtiyaçlarını gidermesi açısından yediğini düşünür. Özellikle dondurma, bal gibi besinler kediler tarafından çok tüketilir. Çikolatalı besinlerin dış kapında kalan çikolata artıklarını yalamayı da kediler çok sever. Bunun sebebi aslında tadından dolayı değildir. Bazı kediler o besinin dokusunu ya da kokusunu sevdiği için yeme isteği duyabilir. Aynı zamanda kediler genelde sahiplerinin yediği besinleri yemek ister. Sahipleriyle özel bağ kuran kediler onların yediği içtiği besine dikkat eder. Kendilerinin de hoşuna gideceği için tüketmek ister. Bazı kedilere ise sürekli şekerli besinler verilmesi sonucunda onu yemek isteyebilirler. Fakat tatlı besinlerin kedilere asla verilmemesi gerekir.

Şekerli Besinlerin Kedilere Zararı

Kedim tatlı yiyecekler yiyor, şekerin zararı var mı diye bakıldığı zaman evet şekerin zararının olduğu söylenebilir. Kediler şeker içerikli besinlerden çok fazla zarar almaktadır. Kediler bu besinleri ne kadar çok sevse de sağlığı için ciddi zararlar görmemesi adına hiçbir şekilde tatlı ya da tatlı içerikli besinleri tüketmemesi önerilir. Kedilerin vücudunda şeker için gerekecek herhangi bir ihtiyaç olmadığı için tatlının da verilmemesi gerekir. Çok fazla tatlı ve şekerli besin tüketilmesi de kedilerde ciddi hastalıklara yol açmaktadır. 

Sürekli olarak tatlı tüketen kediler yüksek miktarda karbonhidrat aldığı için uzun vadede obezite gibi hastalıkla karşılaşabilir. Bu da vücuttaki genel metabolik işlemlerin doğallığını bozmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de fazla tatlı ve şekerli besin tüketimi şeker hastalığına yol açacaktır. Yüksek miktarda şekerli besinler tüketmek pankreasa çok fazla yüklemeye neden olur. Ve pankreas düzgün bir şekilde çalışamaz. Böylece kedilerde şeker hastalığı oluşmaktadır. Kediler sürekli olarak şekerli bir besin tükettiği zaman yüksek miktarda kan şekeri oluşumu diyabete yol açar. Şeker hastalığı sonucunda da kedilerde körlük gözlemlenebilmektedir. Kedilerde tatlı besinler yüzünden en çok görülen rahatsızlık da bu nedenle körlüktür. Çikolata gibi tatlı besinler kedilerde zehirlenmeye sebep olur. Nabız sayısının artması, fazla heyecan, tam basıncında bir anda sıçrama gibi sebepler sonucunda kedilerde zehirlenme gözlemlenir.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir