Kedi Davranışları
Kedim Kum Kabının Dışına Tuvalet Yapıyor

Kedim Kum Kabının Dışına Tuvalet Yapıyor

Kedim kum kabının dışına tuvalet yapıyor konusu kedi severler tarafından merak ediliyor. Kedinin istemsizce veya farkında olarak kedi kumu dışında farklı bir yere tuvaletini yapması metabolizmasında kaynaklı bir problem olabilir. Bunun yanı sıra yapılan tespitler doğrultusunda kedilerin yaşadıkları psikolojik süreçten dolayı böyle bir tavırda bulundukları da gözlemlenmiştir.

Kedinin Kum Kabı Dışına İşemesi Nasıl Önlenir?

Kedim kum kabının dışına tuvalet yapıyor konusu üzerinde yapılan araştırmalar birden çok faktörün bu konuya etki ettiğini gösterir. Kediler belirli bir düzene alışkınlardır varolan düzenleri bozulduğunda yeni bir sürece adapte olmaları onlar için oldukça zordur. Sürekli bulunduğu ve kullandığı kum kabının yerinin değiştirilmesi, farklı bir eve taşınmak gibi süreçler tuvaletini yapma konusunda problem yaşamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak kedi kumunun temizlenmesi gerekmektedir. Uzun süreli olarak temizlenmeyen kedi kabı kedinin buraya gidip tuvaletini yapmasına engel olabilir. Hijyenik şartlar el vermediği için kedinin tuvalet yapmasını istememesine sebep olabilecektir.

Kedim kum kabının dışına tuvalet yapıyor konusu bir yönüyle psikolojik sebeplerden kaynaklanabilir. Belirli bir düzene adapte olmuş olan kedi farklı bir kedi ile karşılaştığında agresifleşebilir. Bu bulunduğu ev ortamına yeni gelen yabancı birinden kaynaklı olarak da yaşanabilir. Gergin ve agresif hale gelen kedi psikolojik olarak kendisini huzursuz hissedeceği için böyle bir durumun ile tepkisini gösterebilir.

Kedi idrar yolu ile ilgili ağır bir hastalık yaşıyor olabilir. Bu kedilerde nadiren de olsa görülebilen; taş veya kum birikmesidir. Bu mesanesini zorlayan bir durumdur. Ve etrafa olur olmadık zamanlarda ve yerlere tuvaletini yapmasına sebep olur. Bu süreç yavru kedi bakıcılarında da görülebilir. Daha yeni yeni gelişen kas dokusu, yavru kedilerin düzensiz yerlere tuvaletini yapmasına neden olur. Başlangıçta kumu dışına idrarını yaparken zamanla bu duruma alışacaktır.

Kedilerde Yaşanan Tuvalet Alışkanlığı Problemi

Kediler diğer canlılardan farklı olarak eğitilmeye en yatkın olan hayvan türlerindendir. Her ne kadar süreç zor ve aşamalı olsa da belirli eğitimler verilerek süreçte yaşam alanı daha konforlu hale getirilebilir. Kedi doğuştan köpeklerde olmayan bir özelliğe sahiptir. Bu özellik kumun içerisinde tuvaletini yapıp kapatmasıdır. Kediler olur olmadık alanlara tuvaletini yapma ihtiyacı duymazlar. Doğru bir tuvalet alışkanlığı kazandırmak onlar için pek de zor değildir ancak metabolik sorun yaşayan ve idrar yollarından kaynaklı bir enfeksiyon durumu bulunan bir kedi kumu dışında farklı yerlere tuvaletini yapmak isteyebilecektir.

Kedim kum kabının dışına tuvalet yapıyor konusu farklı açılardan değerlendirildi. Kedilerin geçirmiş oldukları kısa süreli bir soğuk algınlığı bile bu duruma sebep olabilir. Ancak ileri boyutta farklı bir hastalığın da habercisi olabilir. Sürekli olarak devam eden bu durum tüm şartlar göz önünde bulundurup gerekli kontroller yapıldığı halde hala devam ediyorsa muhakkak ki uzman bir veteriner ile konunun görüşülmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir