Kedi Bakımı
Kedim Çok Tüy Döküyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Çok Tüy Döküyor, Ne Yapmalıyım?

Birçok kedi sahibi kedim çok tüy döküyor ne yapmam lazım, diye merak ediyor olabilir. Fakat şunu bilmelisiniz ki tüy dökme sorunu kedi ve köpeklerde ortak görülen problemler arasında yer alır. Kedilerde tüy dökme problemi, birbirinden farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sevimli dostunuzun tüy dökme problemini ortadan kaldırmanız için, öncelikle neden tüy döktüğünü öğrenmeniz gerekir.

Kediler Neden Tüy Döker?

Kedilerin tüy dökme miktarları; cinsine, yaşına, yaşadığı ortama ve beslenme düzenine göre değişiklik gösterebilir. Kedilerin tüy yapısı köpeklere göre daha ince ve yumuşaktır. Bu nedenle kedilerin belirli miktarda tüy dökmesi normal karşılanabilirken, gözle görülür aşırı tüy dökülmesi, kedinizde bazı problemlerin mevcut olduğu söylenebilir. Kedi sahiplerini rahatsız eden kedilerde tüy dökülmesi probleminin altında yatan nedenler neler olabilir, inceleyelim.

Kedilerde Stres Kaynaklı Tüy Dökümü

Kedi sahipleri, tüylü dostlarının zaman zaman strese girdiğini, gösterdiği belirli davranışlarla anlayabilir. Kediler köpekler gibi dışa dönük canlılar olmadığı için, ev ortamında yetiştikleri süreçte bazı durumlar onu strese sürükleyebilir.

Yıllardır aynı evi paylaştığınız sevimli dostunuzun yanına aldığınız ikinci bir kedi, mama değişimi, ortam değişimi, eve başka kişilerin gelmesi ve ilginin azalması gibi birçok neden kedilerde travmatik etkiler yaratabilir. Böylece kedilerde stres belirtileri olarak gözlemleyebileceğiniz tüy dökme problemi ortaya çıkabilir. Özellikle sahibinden beklediği ilgiyi görmeyen, alışkanlıkları değişen ve yalnız kalan birçok kedi mental olarak zayıflamakla birlikte çok fazla tüy dökerek bu durumu sahiplerine ifade etmek isterler.

Kedilerde Mevsimsel Tüy Dökümü

Mevsim geçişleri, kedilerin tüy dökmesine neden olabilir. Kış mevsimi gelirken kediniz mevsime özel hava koşulları için daha uzun ve sık tüylerini kuşanırken, yaz mevsimi için daha kısa ve ince tüylere sahip olur. Peki, kediler hangi aylarda tüy döker? Kediler yaz aylarından kış aylarına geçerken ve kış aylarından yaz aylarına geçerken tüy döker. Mevsim geçişlerinde gerçekleşen tüy dökme süresi 2 ile 3 hafta aralığındadır. Bu süreden fazla bir tüy dökme problemi mevcutsa, bir veteriner hekime danışılması gerekebilir.

Kedilerde Yanlış Beslenmeden Kaynaklı Tüy Dökümü

İnsanlarda olduğu gibi yanlış veya düzensiz beslenme çeşitli hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu nedenle sağlıksız mama tüketen minik dostlarınızda tüy dökme problemi ortaya çıkabilir.

Kediler içeriğinde yeterli miktarda yağ, protein ve vitamin gibi minerallere sahip olan mamaları tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda fazla protein içeren mamalar da kedilerde tüy dökme problemine sebep olabilir. Kedilerde B vitamini eksikliği belirtileri olarak tüy dökme problemleri ile karşılaşılabilir. Kedinizde yaşanan B vitamin eksikliği ise veterinerinizin uygun gördüğü vitamin takviyeleri ile giderilebilir. Kedinizin mevsim geçişleri dışında gerçekleşen fazla tüy dökme problemi mevcutsa mutlaka veteriner hekime muayene ettirilmesi gerekir.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin cinsleri veya yaşları fark etmeksizin tüy dökme problemleri sahipleri için can sıkıcı bir durum olabilir. Bu problemi yaşayan kedilerin tüy dökmesi nasıl engellenir? Kedilerin tüy dökmesini düzenli olarak yaptığınız dış bakım ve tarama uygulaması ile azaltabilirsiniz.

Kedilerde ortaya çıkan tüy dökme problemine çözüm olarak kedi maltlarını kullanabilirsiniz. Böylece tüylerini yalayarak temizleyen sevimli dostlarımızın boğazında biriken tüyler kusma yöntemi ile kolay bir şekilde dışarı atılabilir.

Kedilerin tüy dökme problemi için kedi sahiplerine önerilebilecek en önemli tavsiye ise kaliteli mama seçimi ve doğru beslenme düzenidir. İçeriğinde yeterli miktarda yağ, vitamin ve protein bulunan mamaları tercih edebilir, düzenli aralıklarla B vitamini ve yaş mama takviyesinde bulunabilirsiniz.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir